MENÜYÜ KAPAT
BECKMAN COULTER Danaher Davranış Standartları

Ortak Amacımız: Hayatın Potansiyelini Gerçeğe Dönüştürmek

Her şey daha iyi bir yol fikriyle başladı ve tüm güçlü fikirler gibi bir tutkuya dönüştü.

·         Danaher olarak her zorluğu bir fırsat olarak görüyoruz.

·         Müşterilerimiz, şirketimiz ve dünyamız için işleri sürekli iyileştirmeyi görev edindik.

Temel Değerlerimiz

En İyi Ekip Kazanır

·         Olağanüstü insanlar, Danaher'in hızlı ve sonuç odaklı kültüründe başarılı olur. Değerlerimiz, çalışanlarımızdan başlar.

·         Ortaklarımıza ve onların benzersiz katkılarına değer veriyor ve gelişmelerine yatırım yapıyoruz.

·         Olabilecek en yetenekli ve çeşitli ekibi işe almak, geliştirmek ve elimizde tutmak konusunda çok istekliyiz.

·         Sahaya her gün en yetenekli, iş birlikçi ve katılımcı ekibi sürüyoruz.

Müşteriler Konuşur, Biz Dinleriz

·         Müşterilerimizi dinlemek, en önemli sorumluluklarımızdan biridir.

·         Sürekli olarak müşterilerimizin açık ve dolaylı ihtiyaçlarına yönelik içgörüler edinmek isteriz.

·         Güçlü müşteri odağımız, doğrudan bu ihtiyaçları ele alan yenilikçi çözümler üretmemize yardımcı olur.

·         Süreç ve ürünlerimiz sayesinde her gün daha fazla değer sağlamayı ve müşterilerimizin deneyimini beklentilerinin ötesinde iyileştirmeyi hedefleriz.

Hissedarlarımız için Rekabet Ederiz

·         Temel değerlerimizi yaşayarak, hissedarlarımıza olabilecek en büyük değeri sağlarız.

·         Geçmişteki başarılı performansımız, tüm potansiyellerini hayata geçirmek için işletmelerimize ve çalışanlarımıza sürekli yeniden yatırım yapmamızı sağlar.

·         En yüksek dürüstlük standartlarını koruyarak, müşterilerimize olağanüstü hizmet sağlayarak ve her gün daha iyi bir şirket olma konusunda kesin kararlılığımızı sürdürerek hissedarlarımızın güvenini kazanır ve bizlere yatırım yapmasını sağlarız.

Yenilikler Geleceğimizi Belirler

·         Sürekli iyileştirme sağlamamızın en önemli yollarından biri, fark yaratan yeniliklerdir.

·         Müşterilerimiz, fırsatları bulmamız ve geleceği belirlememiz yani en büyük ihtiyaçlarına yanıt veren yenilikçi ürünler, hizmetler ve çözümler sağlamamız için bize güvenir.

·         Yenilikçilik, bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliktir. Ek değer sağlamak ve daha fazla yenilik sunmak için büyük veya küçük olmasına bakmadan yeni ve yaratıcı fikirler ararız.

·         Fark yaratan teknolojiler sunarak insanların hayatlarını iyileştiririz.

·         Müşterilerimizin olağanüstü işler başarmasına yardımcı olarak, tüm dünyada yaşam kalitesini yükseltiriz.

 

 

Kaizen Yaşam Tarzımızdır

·         Kaizen yani sürekli iyileştirme sayesinde, müşterilerimizin ihtiyaçlarını herkese fayda sağlayan eylemlerle karşılarız.

·         Müşterilerimiz bizi sürekli iyileştirmeye iterken, biz de kendimize aynı şeyi yaparız. Hem kendimiz hem de iş arkadaşlarımız için çıtayı çok yükseğe koyarız.

·         Danaher İş Sistemine (DBS) dayanan güçlü kültürümüzle her zaman işleri şirketimiz, müşterilerimiz, ortaklarımız ve dünya için anlamlı bir şekilde iyileştirmek için çalışırız.

·         Sürekli iyileştirme arayışımız, rakiplerimizin önünde kalmamızı sağlar ve küresel ölçekte kalıcı değer ve etki üretir.

Thomas P. Joyce Jr.'dan bir Mesaj

Danaher Corporation; ortaklarımızdan, müşterilerimizden, tedarikçilerimizden, hissedarlarımızdan ve topluluklarımızdan oluşan paydaşlarımızın çeşitlilik arz eden ihtiyaçlarını karşılamak için, öncü bir bilim ve teknoloji şirketi olarak büyümeye, evrimleşmeye ve yenilikler sunmaya devam ediyor. Büyümeye devam ederken, değişmeyecek olan tek şey, en yüksek ahlaki standartlarla çalışmaya devam etme konusundaki kararlılığımızdır.

Bu kararlılık, Ortak Amacımız ve Temel Değerlerimizle hayat bulmaktadır. Takım çalışması, yenilik ve müşterilerimizi dinlememiz sayesinde, harika işler başarabilir ve tüm dünyada olumlu bir fark yaratabiliriz.

Güncellenmiş Davranış Kurallarımız, iş yapma standartlarımızı belirlemektedir. Kurallar, kurumsal kaynakların kullanımından hediyelere, çıkar çatışmalarına ve veri gizliliğine kadar pek çok konuyu kapsar. Siber güvenlik konusunu ele alır ve tacize izin vermeyen ve tüm ortaklarımız için kapsayıcı, çeşitlilik içeren bir iş yeri konusundaki görüşlerimizi yansıtır. Kurallar, tüm ortaklarımız için geçerlidir ve iş konusundaki baskı ne olursa olsun işle ilgili tüm faaliyetlerde standartlarımıza uyulmasına ilişkin açık beklentimizi ortaya koyar.

Danaher liderleri, davranışlarıyla örnek olmak ve diğer çalışanların etik ve uyum sorumluluklarını anlamasına ve bunlara uymasına yardımcı olmak gibi ek sorumluluklara sahiptir.

Danaher, şirketimiz çapında olağanüstü ortaklarla çalışma şansına sahiptir. Sağduyulu davranacağınız ve şüpheye düştüğünüzde yardım isteyeceğiniz konusunda her birinize güvenebileceğimizi biliyoruz.

Göstermeye devam ettiğiniz sıkı çalışma ve Ortak Amacımız olan Hayatın Potansiyelini Gerçeğe Dönüştürme konusundaki kararlılığınız için teşekkür ederiz. 

Davranış Kuralları, Davranış

Standartlarının yerini alıyor

Güncellenmiş Davranış Kurallarımız, Davranış Standartlarımızın yerini almaktadır. Güncel, en başarılı uygulamalarla aynı doğrultuda ve günümüzün ticari zorluklarıyla bağıntılı olmaları için kuralların formunu değiştirdik ve içeriğini modernize ettik. Ayrıca, ortaklarımız için faydalı ve pratik bir kaynak olmaya devam etmesini sağlamak adına bazı noktaları açıklığa kavuşturduk.

Bazı şeylerin farklı olduğunu, bazılarının ise aynı kaldığını göreceksiniz. Temel Değerlerimiz ve yüksek ahlaki standartlara olan bağlılığımız aynen devam etmektedir. Kuralların içerisinde, Kurallara göre daha fazla ayrıntı ve özel bilgi sağlayan politikalarımıza giden bağlantılar bulacaksınız.

Şirket belgeleri, eğitim materyalleri ve politikalarında Davranış Kurallarına (“Kurallar”) atıfta bulunmak için zaman içerisinde değişiklikler yapılacaktır. Belgeler güncellenirken, Davranış Kuralları ve Standartları birbirlerinin yerine geçecek şekilde kullanılabilir.

Kurallarımızı Tanıyın

Davranış Kurallarımıza (“Kurallar”) hoş geldiniz.

Zaman zaman hepimiz zor iş kararları vermek zorunda kalabiliriz. Danaher'de bu tür durumlarda yardım alabileceğimiz kaynaklara sahip olduğumuz için şanslıyız. Birbirimize, liderlerimize ve konunun Şirket içerisindeki uzmanlarına güvenebiliriz. En az bunlar kadar önemli olan bir başka faktör de kararlarımız için bir çerçeve sağlayan Temel Değerlerimize sahip olmamız. (Kurallar içerisinde, “Danaher” veya “Şirket”, Danaher Corporation, tüm Danaher şirketleri ve doğrudan ve dolaylı bağlı kuruluşlarını ifade eder).

Kuralların amacı; kendimiz, iş arkadaşlarımız, müşterilerimiz ve Danaher için en iyi kararları verebilmek üzere Temel Değerlerimizi, politikalarımızı ve kanunları uygulamamıza yardımcı olmaktır.

Elbette, Kurallar her durumu kapsayamaz. Ek bilgi veya rehberliğe ihtiyacınız varsa, Kurallarda listelenen kaynakların herhangi birine başvurabilirsiniz. Belirli konulara ilişkin daha detaylı politikalar ayrıca Danaher Connect'te de yer almaktadır.

Kurallarımız, iş yaptığımız her yerde geçerlidir. Ortaklarımızın, Kuralların resmi gereksinimlerine, geçerli kanun ve düzenlemelerine ve Şirket politikalarına uyması beklenmektedir. Kuralların gereksinimleriyle belirli bir bölgedeki kanun, gelenek veya uygulamalar arasında bir çelişki varsa, en iyi davranış biçimini belirlemek için müdürünüzle veya Hukuk Departmanıyla konuşmanız gerekir.

Kimler Kurallarımıza Uymalıdır?

Kurallarımız, tüm Danaher ortakları ve Danaher adına hareket ettiklerinde Danaher Corporation'ın veya doğrudan veya dolaylı bağlı kuruluşlarının tüm yöneticileri için geçerlidir.

Ayrıca, adımıza hareket eden herkesin Kurallarımız ve diğer

politikalarımıza uygun şekilde hareket etmesini bekliyoruz. Bu ifade, tedarikçilerimizi, kanal ortaklarımızı, danışmanları, bağımsız yüklenicileri, lojistik sağlayıcılarımızı ve iş ortaklarımızı kapsamaktadır. Bir iş ortağının Kurallarımıza veya sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerine uymaması durumunda gerekli önlemler alınabilir.

Sorumluluklarınızı Anlayın

Kendinize, ortaklarınıza ve Şirkete karşı işinizi yasal ve ahlaki şekilde yapma sorumluluğuna sahipsiniz.

Kural ve politikalarımızı anladığınızdan ve iş sorumluluklarınız için geçerli olan politikalara dikkat ettiğinizden emin olun. Sorumluluklarınızdan veya yapılacak doğru şeyin ne olduğundan emin değilseniz, müdürünüzle konuşun veya Speak Up! ve Danaher Tırmandırma Politikasında listelenen diğer kaynaklar dahil olmak üzere Kurallarda listelenen kaynaklardan herhangi birine erişin.

Kural ve politikalarımıza ilişkin ihlalleri gerçekleşmeden önlemek için elinizden geleni yapın ve bir ihlal olduğundan şüpheleniyorsanız, birisine haber verin. Sorunların görmezden gelinmesi, bu ihlalleri daha da büyütecektir.

Harekete geçtiğinizde veya düşüncelerinizi açıkça dile getirdiğinizde, diğer insanlara veya Şirketimize zarar verebilecek sorunları ele almamıza yardım etmiş olursunuz.

Danaher Liderlerinin Ek Sorumlulukları

Bir lider veya müdürseniz, yüksek etik ve uyum standartlarımıza uymamıza yardım etmek açısından ek sorumluluklarınız vardır:

·         Davranışlarınızla örnek teşkil edin ve etik davranışlar için rol model olun.

·         Diğer insanlar için bir kaynak olun. Kural ve politikaların günlük işleri açısından nasıl geçerli olduğunu ortaklara ve iş ortaklarına bildirin ve güçlü bir etik ve uyum kültürünün önemini anlamalarına yardımcı olun.

·         Ortakların sorumluluklarını anladığı ve misilleme korkusu olmadan kaygılarını rahatlıkla dile getirebildiği bir ortam oluşturun.

·         Ortakları işe alırken, değerlendirirken ve ödüllendirirken etik ve uyumu göz önünde bulundurun.

S: Ben bir müdürüm. Benim sorumluluğumda olmayan bir alanda uygunsuz bir davranış görürsem yine de bu durumu bildirmem gerekiyor mu? Karışmamayı tercih ederim.

C: Asıl olarak size bağlı ortaklardan sorumlu olsanız da tüm ortakların ve özellikle de liderlerin, farkına vardıkları her türlü uygunsuz davranışı bildirmesi zorunludur. En iyi yaklaşım, ilk olarak sorunun yaşandığı alandan sorumlu olan müdürle konuşmaktır; ancak, bu işe yaramazsa veya mantıklı değilse, Kurallarda listelenen diğer kaynaklardan herhangi birini kullanmanız gerekir. Unutmayın: Danaher'de uygunsuz bir davranış varsa, bu herkesin sorunudur.

Doğru Kararı Vermek

Doğru kararı vermek her zaman kolay değildir. Bazen, baskı altında kalabilir veya ne yapmanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Kurallarda listelenenler dahil size yardımcı olacak kaynaklara sahip olduğunuzu asla unutmayın.

Zor bir kararla karşılaştığınızda, kendinize şu soruları sormanız faydalı olabilir:

·         Bu karar size doğru geliyor mu? Yapılacak doğru şeyin bu olduğundan emin misiniz yoksa kuşkularınız var mı?

·         Temel Değerlerimiz, Kurallarımız ve politikalarımızla tutarlı olduğuna inanıyor musunuz?

·         Halka açıklanması durumunda kararınızdan emin olmaya devam eder miydiniz?

·         Eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenmeye hazır mısınız?

·         Bu karar; müşterilerimizin, ortaklarımızın, şirketin ve topluluğun çıkarlarını gözetiyor mu?

Sorgulanabilir bir Karara İlişkin Uyarı İşaretleri

Kararlar verilirken, aşağıdaki yorumlara dikkat edin; kararın Temel Değerlerimize, etik ve uyuma uygun olmadığının bir işareti olabilirler:

·         “Endişelenme. Kimsenin haberi olmayacak.”

·         “Ne gerekiyorsa yapmamız lazım.”

·         “Bu karar aramızda kalmalı, başka kimsenin öğrenmesine gerek yok.”

·         “Burada işler böyle yürüyor.”

·         “Herkes böyle yapıyor.”

Döngüyü Kapatmak

Danaher'de etik ve uyum, yeni risk ve düzenlemelere karşı güncel kalabilmek için sürekli evrimleşmelidir. Karar verdikten sonra, kendinize aşağıdaki ek soruları sorun:

Karşılaştığınız konunun ele alınması için yeterli standart, politika ve kaynakların mevcut olduğuna inanıyor musunuz yoksa daha fazlası yapılmalı mı? Speak Up! programını kullandıysanız, çalışma şeklinden tatmin oldunuz mu yoksa iyileştirmeler yapılmalı mı?

Daha fazlasının yapılması gerektiğine inanıyorsanız, müdürünüzle veya Kurallarda listelenen kaynaklardan herhangi biriyle temas kurun. Önerileriniz, etik ve uyum programımızı iyileştirmemize yardımcı olacaktır.

Soru Sormak ve Kaygıları Bildirmek

Yüksek etik ve dürüstlük standartlarımızı koruyabilmemiz için herkesin üstüne düşeni yapması gerekmektedir. Bir kanunun, Kurallarımızın veya politikalarımızın ihlal edildiğine inanıyorsanız, Düşüncelerinizi Açıkça Dile Getirin! Tüm gerçeklerden emin olmanız gerekmez. Yasadışı veya etik olmayan bir davranış görür veya böyle bir davranıştan şüphelenirseniz ya da sorularınız varsa, pek çok seçeneğiniz mevcut: 0 Konuyu müdürünüzle görüşmek.

·         Yönetimin herhangi başka bir üyesiyle, İnsan Kaynakları, Hukuk Departmanı veya Dahili Denetmenle konuşmak.

·         İstediğiniz zaman, www.danaherintegrity.com adresinden Speak Up! ile temas kurabilirsiniz.

Soru sorduğunuzda veya sorunları bildirdiğinizde, Danaher'in en yüksek etik ve uyum seviyelerine ulaşmasına ve bunları korumasına ve gelecekteki başarımızın temellerinin atılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

İhlallerin bildirilmesi konusunda unutulmaması gereken bazı diğer önemli noktalar:

·         Ortaklar, hiçbir ihlali o ihlale dâhil olan birine bildirmemelidir.

·         Kaygınızı dile getirmenize rağmen sorun çözülmezse, kaygınızı başka bir kanala iletmelisiniz.

Speak Up! Kullanımı

Speak Up! çağrı merkezi, Danaher'den bağımsızdır ve kadrosu bağımsız etik ve uyum uzmanlarından oluşmaktadır. Speak Up! gizli şekilde soru sormanızı, rehberlik istemenizi ve Kurallar, politikalar, kanunlar, kurallar veya düzenlemelere ilişkin olası ihlalleri bildirmenizi sağlar. Speak Up! çağrı merkezini haftanın 7 günü 24 saat kullanabilirsiniz. Speak Up! ile temas kurduğunuzda, operatör sizi dinleyecek, gerekiyorsa sorular soracak ve ardından bir özet rapor yazacaktır. Bu özet, değerlendirme ve gerekli eylemler için Danaher'e gönderilecektir. Ayrıca, www.danaherintegrity.com adresine giderek elektronik olarak bir şikâyet formu doldurabilir veya sorgulama yapabilirsiniz.

Yerel kanunlar izin veriyorsa, isimsiz olarak aramayı tercih edebilirsiniz. Kimliğinizi açıklamayı tercih etmediğiniz sürece, Danaher aramayı kimin yaptığını veya Speak Up! programına kimin giriş yaptığını belirleyemez. Olabildiğince çok detay vermeniz (ör. kim, ne, ne zaman, nerede) önemlidir. Danaher'in ek bilgiye ihtiyacı olabileceğinden, size bir rapor numarası atanacak ve olası takip sorularına yanıt vermek için daha sonraki bir tarihte tekrar aramanız istenecektir. 

Gizlilik

Speak Up! veya diğer herhangi bir kanal üzerinden sağlanan tüm bilgiler gizli tutulacaktır. Bazı durumlarda, bir soruşturma gerekmesi halinde, bilgiler yalnızca bilmesi gerekenlerle paylaşılabilir. Danaher'in kanunen belirli faaliyet türlerini bildirmesi gerekebilir.

Misilleme Yasaktır

Danaher, iyi niyetle bir sorunu bildiren veya bir soruşturmaya katılan hiçbir bireye karşı misilleme yapılmasına müsamaha göstermeyecektir. Size karşı misilleme yapıldığına inanıyorsanız veya bir misillemeye tanık olduysanız, yönetime bildirin veya Kurallarda listelenen kaynaklardan herhangi birini kullanın.

Bir bildirimi “iyi niyetle” yapmanız, bildiriminizin soruşturulması sonucu mevcut herhangi bir görevi suistimal eylemini açığa çıkaracak olsun veya olmasın sahip olduğunuz bütün bilgileri vermeniz ve bildiklerinizi dürüstçe söylemeniz anlamına gelir.

S: Üç ay önce, Speak Up! programını isimsiz olarak kullanmıştım. Yöneticimin, bir ihaleyi arkadaşına ait bir şirkete verdiğinden endişeleniyordum. Konu araştırıldı ve anladığım kadarıyla bazı eylemlerde bulunuldu. O zamandan beri, bazı ortaklar benimle konuşmayı ve önemli iletişimleri bana iletmeyi bıraktı ve bu durumun performansımı etkileyeceğinden endişeleniyorum. İş arkadaşlarımın bildirimi benim yaptığımı bildiklerini ve bana misilleme yaptıklarını hissediyorum. Bu misilleme mi? Ne yapmalıyım?

C: Bu bir misilleme durumu olabilir. Konuyu müdürünüze bildirmek konusunda rahat hissetmiyorsanız, Speak Up! programını veya Kurallarda listelenen diğer kaynaklardan herhangi birini kullanın. İş arkadaşlarınızın davranışına neyin neden olduğunu belirlemek için kapsamlı bir soruşturma yapılacaktır. Soruşturma sonucunda bildiriminiz yüzünden misilleme yaptıkları ortaya çıkarsa, uygun eylemler gerçekleştirilecektir. Sorumluluk ve Disiplin

Bir Kural, politika veya kanun ihlali oluştuğunda, ilgili kişiye karşı geçerli yasalara uygun şekilde iş sözleşmesinin feshine kadar varacak uygun disiplin cezaları uygulanacaktır. Bazı eylemler; kanuni takip, cezalar veya ceza davaları ile sonuçlanabilir.

İş Yerinde Saygı

Danaher olarak, başarı olmak için olağanüstü ortakları çekmek, elimizde tutmak ve başarılı olup yenilikler üretebilecekleri bir çalışma ortamı oluşturmak zorunda olduğumuzu anlıyoruz. Bu, farklı geçmişleri, perspektifleri, yetenekleri ve deneyimleri temsil eden ekipler oluşturmak ve taciz ve ayrımcılık korkusu olmadan birlikte çalışmalarına yardımcı olmak anlamına geliyor.

·         Saygılı, katılımcı, iş birlikçi, onurlu ve adil bir kültür oluşturmak için üzerinize düşeni yapın.

·         Kültür ve değerlerimizle tutarlı olmayan davranış ve yorumlara karşı açık bir duruş sergileyin.

·         Liderlik rolüne sahipseniz, tüm istihdam kararlarını iş niteliklerine ve meşru iş değerlendirmelerine göre yapın.

Danaher tüm geçerli istihdam, çalışma ve göç kanunlarına uyar ve tüm Ortaklarının da aynısını yapmasını bekler. Coğrafi konuma bakılmaksızın istihdama ilişkin bütün kararlar ırk, renk, uyruk, din, cinsiyet, yaş, medeni durum, engellilik hali, gazilik durumu, vatandaşlık durumu, cinsel tercih veya cinsel kimlik veya kanun korumasındaki diğer özellikler dikkate alınmadan, yalnızca iş ile ilgili nitelikler temel alınarak verilmelidir.

Çeşitlilik ve Katılım

Danaher, küresel bir şirkettir. En iyi ekiplerimizi, çok farklı ve benzersiz geçmişlere, perspektiflere, yeteneklere ve deneyimlere sahip bireyleri arayarak oluşturuyoruz. Bu da hizmet ettiğimiz pazarlar ve müşteriler kadar çeşitlilik arz eden yetenekleri kendimize çekmemizi sağlıyor. Diğer insanların yetenek ve becerilerine saygı gösterdiğimiz katılımcı bir kültür oluşturuyoruz.

Danaher'de çeşitliliği; düşünme şeklimiz, iş ahlakımız, geçmişimiz, deneyimlerimiz, görünüşümüz ve kendimizi tanımlama şeklimiz dâhil kimliğimizi belirleyen tüm benzersiz özellikler olarak tanımlıyoruz. Kanun koruması altındaki özellikleri temel alan ayrımcılığa izin vermiyoruz.

Katılımcılığı, açık görüşlü, saygılı ve herkesi kabul eden bir kültür ve ortamın oluşturulması süreci olarak tanımlıyoruz. Bu kültürün içinde, her ortak kendi benzersiz becerilerinden faydalanacak şekilde güçlendiriliyor, tamamen kabul edildiğini hissetmesi sağlanıyor ve ekibin değerli bir üyesi olarak kabul ediliyor. Her ortak, kendi benzersiz beceri ve katkılarından faydalanacak şekilde güçlendirildiğini hissetmelidir çünkü katılımcı kültürümüzü oluşturmamızı ve sürdürmemizi sağlayan budur.

·         Diğer insanların görüşlerine değer verin.

·         Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun.

·         Yeni fikirlerin yenilikçi teknolojiler ve yeni ürünlere dönüşebileceği bir iş ortamının oluşturulmasına yardımcı olun.

·         Kendinizi çeşitlilik ve katılımcılık ideallerine ve daha iyiye ulaşmak için öğrenmeye, gelişmeye ve çalışmaya adayın.

S: Ekibimdeki boş bir pozisyonun, çok fazla seyahat gerektirdiği için çocuğunu tek başına büyüten bir ebeveyne uygun olmadığına inanıyorum. Bu bir ön yargı değil, pratik bir bakış açısı. Nezaketen de olsa çocuğunu tek başına büyüten adaylarla görüşmem gerekiyor mu?

C: Kişisel görüş veya tercihinize bakmadan işin gereksinimlerine uygun niteliklere sahip adaylarla mülakat yapmak zorundasınız. Bu tür varsayımlarda bulunmak, ayrımcılık karşıtı ilkelerimizi ihlal edebilecek kişisel filtrelerin uygulanması anlamına gelir. Ayrıca, uygun niteliklere sahip bir adayla mülakat yapılmaması, işe en uygun kişiyi bulma şansının kaçırılması riskini ortaya çıkarmaktadır.

S: İş arkadaşlarımdan biri, bazı uyruklarla ilgili şakalar ve aşağılayıcı yorumlar içeren e-postalar gönderiyor. Bunlar beni rahatsız ediyor ve genellikle siliyorum. Başka kimse bundan bahsetmedi. Daha fazlasını yapmam gerekir mi?

C: Evet, saygı kültürümüzün sürdürülmesi için herkese görev düşmektedir. Müdürünüzü ve/veya İnsan Kaynaklarını haberdar etmeniz veya yukarıda açıklanan kanallardan herhangi birini kullanmanız gerekir.

Taciz

Tacizin hukuki tanımı ülkeden ülkeye değişse de, Danaher Kuralları çerçevesinde başka bir kişiye karşı yapılan ve çalışma ortamını küçük düşürücü, düşmanca veya rencide edici bir hale getiren tüm istenmeyen davranışlar “taciz” anlamına gelir. Tacizin fiziksel, sözlü veya yazılı ve yüz yüze ya da e-posta gibi diğer araçlarla yapılabileceğinin unutulmaması önemlidir. Tacizin cinsel özellikte olması gerekmez.

Potansiyel olarak rencide edici davranışlar; cinsel sarkıntılık, ırkçı aşağılamalar ya da ırk, din, etnik köken veya cinsel tercih gibi konularda olumsuz yorum ve şakaları kapsar.

Bu davranış sergilendiği ülkenin kanunlarına göre yasa dışı olsun veya olmasın, Danaher Şirketleri bu tür bir davranışa müsamaha göstermeyecektir.

S: Bir iş seyahati sırasında bir iş arkadaşım sürekli benimle içki içmek için dışarı çıkmak istedi ve görünüşüm hakkında beni rahatsız eden yorumlar yaptı. Durmasını istedim ama durmadı. Ofiste değildik ve “mesai saatleri dışındaydık”, dolayısıyla ne yapmam gerektiğinden emin olamadım.

C: Bu tür davranışlara, mesai saatleri ve iş seyahatleri dahil işle ilgili durumlarda olsun veya olmasın, hiçbir şekilde müsamaha göstermeyiz.

İş arkadaşınızdan durmasını istemek doğru bir davranıştır, ancak hiçbir ortak bu davranışta bulunmak zorunda değildir. İş arkadaşınıza doğrudan bu eylemi sonlandırmasını söylemek konusunda rahat hissetseniz de hissetmeseniz de, söz konusu davranışı tartışmak ve yardım almak için yukarıda açıklanan kanallardan herhangi biriyle temas kurmanız gerekir. Böylece, kültür ve beklentilerimize uymayan davranışlara karşı etkin eylemler hızla gerçekleştirilebilecektir. Sorunu, yukarıda açıklanan kanallardan herhangi birini kullanarak bildirmeniz gerekir.

S: İyi bir arkadaşımın cinsel tacizle suçlandığını ve bir soruşturma açılacağını öğrendim. Bunun doğru olduğuna inanamıyorum ve kendisini savunabilmesi için arkadaşımı uyarmam gerektiğini düşünüyorum. Bir arkadaş olarak durumu ona bildirmem gerekmez mi?

C: Arkadaşınıza soruşturma hakkında bir uyarıda bulunmamanız gerekir. Hızlı ve kapsamlı bir soruşturma yapılacaktır. Bunlar, ciddi endişelerdir ve soruşturmanın hiçbir şekilde tehlikeye atılmaması önemlidir. Arkadaşınızı uyarmanız, soruşturmayı tehlikeye atabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık ve Güvenlik

Ortaklarımız ve tesislerimizi ziyaret eden diğer kişiler için sağlıklı ve güvenli bir iş yeri sağlamaya kararlıyız. Sağlık ve güvenlik konusundaki taahhüdümüz herkesin sorumluluğundadır. Birbirinizi kollayın, faaliyetlerimizin güvenli olmasını sağlamak için birlikte çalışın ve çalışma alanınızdaki olası tehlikeler konusunda endişeliyseniz veya emin değilseniz, “Durun, Düşünün ve Düşüncelerinizi Açıkça Dile Getirin”.

·         Güvenli bir iş yerinin korunmasına yardımcı olun; ister bir Danaher tesisinde ister sahada çalışıyor olun, iş yerindeki yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmak için proaktif davranın.

·         İş yerinizde geçerli acil durum ve güvenlik prosedürlerini bilin.

·         Güvenlik ve emniyet cihaz ve prosedürlerini asla atlamayın veya bunlardan kaçınmaya çalışmayın.

·         Şirket işleri için araç kullanırken veya seyahat ederken, OpCo'nuzun sürüş ve seyahat politikalarını anlayın ve bunlara uyun.

·         Danaher işlerini yaparken, performansınızın alkol ve reçeteli veya reçetesiz ilaçlar dahil olmak üzere herhangi bir ilaçtan etkilenmediğinden emin olun. Alkollü içeceklerin yalnızca şirket sponsorluğundaki etkinliklerde makul düzeyde tüketilmesine izin verilir.

·         Yüklenicilerin, müşterilerin ve birlikte çalıştığımız diğer kişilerin güvenlik prosedürlerimizi anlamasına ve bunlara uymasına yardımcı olun.

·         İş yerinde yaralanırsanız, ne kadar önemsiz olursa olsun müdürünüzü derhal bilgilendirin. Asla başka birinin bildirimde bulunacağını varsaymayın.

İş Yerinde Şiddet

Hiçbir şiddet eyleminin Danaher'de yeri yoktur. Aşağıdaki davranışlara müsamaha göstermeyiz:

·         Herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenle diğer insanları fiziksel veya sözlü olarak tehdit etmek veya korkutmak.

·         Yıkıcı eylemler, kundakçılık veya diğer suç faaliyetleri.

·         Şirket tarafından özellikle izin verilmediği sürece Danaher tesislerinde silah taşınmasına izin verilmez ve izin verildiğinde de geçerli kanunlara tabidir.

S: Bölgemde güvenli görünmeyen bazı uygulamaları fark ettim. Kiminle konuşabilirim? Burada yeniyim ve sorun çıkaran biri olarak görülmek istemiyorum.

C: Kaygılarınızı müdürünüzle görüşün ve ÇSG müdürüne bildirin.

Söz konusu uygulamaların çok makul sebepleri olabilir ancak Danaher'de güvenlik konusunda bir kaygıyı dile getirmenin asla sorun yaratmak olarak görülmediğini, tersine sorumlu davranmak olarak değerlendirildiğini unutmamanız önemlidir. Kaygılarınız müdürünüz tarafından giderilmezse, Speak Up! programını veya Kurallarda listelenen diğer kaynaklardan herhangi birini kullanın.

S: Bir iş arkadaşım ilaç etkisi altında görünüyor. Bir güvenlik sorunu oluşturacağından ve kendisine veya diğer insanlara zarar vereceğinden endişeleniyorum. Ne yapmalıyım?

C: Endişelenmekte haklısınız. Bir güvenlik riski olduğuna inanıyorsanız, derhal müdürünüzle konuşun. İş yerinde alkol veya ilaç (yasal veya yasa dışı) etkisi altında olan herkes bir güvenlik riski olabilir. Sorunun çözülmesi için derhal adım atılmalıdır.

Veri Gizliliği

Ortaklarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın mahremiyetini koruyan bir kültür oluşturmaya kararlıyız. Onların kişisel verilerini her zaman özenle işlemeli ve bize emanet edilen kişisel verileri korumalıyız.

Veri gizliliği kanunları; kişisel verileri nasıl toplayabileceğimizi, depolayabileceğimizi, paylaşabileceğimizi, aktarabileceğimizi, koruyabileceğimizi ve imha edebileceğimizi kapsar ve faaliyet gösterdiğimiz her yerde bu yasal gereksinimlere uymamız gerekir. Ortaklarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımız (üçüncü taraflar, kanal ortakları ve tedarikçiler dahil) hakkında topladığımız, kullandığımız ve depoladığımız bilgiler şirket içi gizli bilgilerdir ve asla erişim yetkisi olmayan birey veya taraflarla paylaşılmamalı ve geçerli iş amaçları dışında bir amaçla kullanılmamalıdır. Müşteri ve ortaklarımıza ait kişisel verileri toplama, kullanma ve depolama yöntemlerimiz ayrıca müşteri ve ortaklara yönelik veri gizliliği bildirimlerinde açıkça belirtilmelidir.

·         Kişisel verileri güvenli, emniyetli ve doğru tutun.

·         Kişisel verileri yalnızca geçerli iş amaçlarıyla toplayın, kullanın, depolayın ve bu verilere geçerli iş amaçlarıyla erişin.

·         Kişisel verilerle çalışırken geçerli veri gizliliği kanunlarına, very gizliliği politikalarımıza ve gizlilik bildirimlerimize uyun.

·         Kişisel verileri Danaher içindeki veya dışındaki bireylerle paylaşmak için güvenli araçlar kullanın ve erişimi yalnızca yetkili kişilerle sınırlayın.

·         Bize hizmet sağlamaları için üçüncü taraflardan faydalandığımızda, bu taraflar paylaştığımız kişisel veriler için gerekli gizlilik korumalarını sağlamalıdır.

·         Kişisel verilerin politikalarımızı ihlal edecek şekilde kullanıldığına inanıyorsanız, müdürünüzü, Gizlilik Liderinizi, Hukuk Departmanını bilgilendirmeli veya Speak Up! programını kullanmalısınız.

S: Zamandan tasarruf etmek için şirket çapındaki İK vakalarını yönettiğimiz açık bir SharePoint uygulaması kullanıyoruz. Bağlantıyı yalnızca erişmesi gerekenlere verdik ancak arayan herkesin ulaşımına açık bir durumda. Kimsenin başını derde sokmak istemem ama ortakların kişisel verilerinin ve hassas verilerin herkese açık bir yerde tutulmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

C: Gizlilik ve mahremiyetin korunması herkesin sorumluluğudur. Bu riskin etkin biçimde ele alınması ve ekibinizin bundan sonra ortakların kişisel verilerini ve hassas verileri yönetebileceği doğru çözümün sağlanması için derhal Gizlilik Liderinizi ve Hukuk Departmanını bilgilendirin veya Speak Up! programını kullanın.

MÜŞTERİLERİMİZ VE ORTAKLARIMIZ

Müşterilerimizin beklentilerinin karşılanması ve aşılması, onları dinlemekle başlar. Müşterinin sesinin dinlenmesi, ihtiyaçlarının anlaşılmasının ve üstün kalite sunulmasının anahtarıdır.

Adil Ticaret ve Tedarikçi İlişkileri

Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımız, başarımıza ciddi katkılarda bulunmaktadır. Bizimle çalışmaya devam etmeye teşvik edilecekleri bir ortamın oluşması için, yasalara uygun ve etik muamele göreceklerinden emin olmaları gerekir. Bunun anlamı, asla manipülasyon, gizleme, gizli bilgilerin suistimali, yalan beyan veya diğer adil olmayan iş uygulamaları yoluyla kimseden adil olmayan bir şekilde faydalanmamamız gerektiğidir.

·         Malzeme satın alma ve iş ortağı seçme kararlarınızı ihtiyaç, kalite, hizmet, fiyat, şartlar ve diğer ilgili koşullar temelinde alın. Tedarikçilerle ilgili kararlarınızda kendiniz veya bir akrabanız için kişisel fayda veya kazanç sağlamayı değil, Danaher'in çıkarlarını gözetin.

·         Gizli ve tescilli bilgilerimizi ve ticari sırlarımızı, uygun olan yerlerde gizlilik sözleşmelerinin de imzalanmasını sağlayarak muhafaza edin. Ayrıca, tedarikçilerin Danaher'e verdiği gizli bilgileri veya kişisel verileri de koruyun.

·         İş ortaklarımızın, rüşvet ve yolsuzluk, çevre, istihdam, insan hakları ve güvenlik kanunları dâhil geçerli kanun ve düzenlemeleri ihlal ettiğine ilişkin işaretlere dikkat edin. Bir tedarikçinin eylemleri konusunda soru veya kaygılarınız varsa, konuyu müdürünüzle görüşün. 

·         Yalnızca geçerli yasal gereksinimlere ve insan kaynakları, çalışma, çevre, sağlık ve güvenlik standartlarımız dahil tüm standartlarımıza uyan tedarikçilerle iş yaparız. Tedarikçilerden beklentilerimiz Danaher Tedarikçi Davranış Kurallarında belirtilmiştir.

S: Tedarikçilerimizden birinin temsilcisi, bir müşteriyle sözleşme yapmamıza yardımcı olabileceklerini iddia ediyor. Müşterinin başkan yardımcılarından birine lüks seyahat ve ağırlama imkanları teklif etmeyi planladıklarını düşünüyorum. Bu konuda bir şey yapmam gerekir mi?

C: Evet, asla uygunsuz ve hatta yasa dışı bir rüşveti içerebilecek yöntemlerle sözleşme yapmayız. Tedarikçiyle olan ilişkimizi değerlendirmemiz ve bu bireyin faaliyetlerinin tedarikçinin iş yapma şeklinin bir yansıması olmadığından emin olmamız gerekir. Ayrıca zaman kaybetmeden müşteriye bu tedarikçinin bizim adımıza hareket etmediğini de bildirmemiz gerekir. Konuyu derhal Hukuk Departmanıyla görüşmeniz gerekir.

Sağlık Kanunları ve Düzenleme Gereksinimleri

Danaher, tıbbi ürünlerimizin geliştirilmesi, üretimi, dağıtımı, pazarlanması, satışı, tanıtımı ve devlet ihalelerinin alınması açısından geçerli olan tüm kanunlara ve mevzuat gereksinimlerine uyar. Aynı zamanda düzenleyici politikalar ve başvurulara ilişkin konularda düzenleyicilerle açık, yapıcı ve profesyonel bir ilişkiyi sürdürme taahhüdümüz vardır.

Tıbbi Teknoloji Uygunluğu

Danaher'in Aktif Şirketlerinden bazıları, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve diğer ülkelerdeki benzer kurumlar tarafından düzenlenen tıbbi cihazlar ve ürünler üretmekte ve satmaktadır.

Bu ürünlere ilişkin ürün kalitesi ve güvenliği gereksinimleri çok kapsamlı ve karmaşıktır ve bunlara uyulmaması ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tıbbi teknoloji ürünlerinin her zaman tüm geçerli kural, düzenleme ve kılavuzlara uygun olduğundan emin olun.

Ürün Kalitesi ve Güvenliği

Tıbbi ürün müşterilerimiz, endüstriye öncülük eden güvenlik, ürün kalitesi ve güvenilirliğinin sağlanması için Danaher'e güvenmektedir.

Her birimizin, ürünlerimizin kalitesi konusunda sorumluluk üstlenmemiz açısından oynayacağı bir rol vardır. Aynı zamanda, sağladıkları ürün ve hizmetlerin kalitesinden emin olmak için tedarikçi ve distribütörlerimizi de sorumlu tutarız.

Tıbbi ürünlerimizle ilgili herhangi bir kalite sorunundan haberdar olmanız durumunda, konuyu derhal Aktif Şirketin müşteri hizmetlerine veya şikâyet yönetimi birimine bildirme sorumluluğuna sahipsiniz. 

Tanıtım Faaliyetleri

Tanıtım faaliyetlerimizi ve sağlık çalışanlarıyla eğitim ve ticari amaçlı ilişkilerimizi yöneten sıkı düzenlemeleri anlıyor ve bunlara uyuyoruz. Tıbbi ürünlerimizi yalnızca onaylı etiketlerini temel alarak tanıtıyor ve ürünlerimizi doğru ve gerçeğe uygun iletişim yoluyla satıyoruz.

Tıbbi ürünlerimiz hakkında diğer kişilere verilen tüm bilgiler gerçek, dengeli ve veriler ve ilgili deneyimlerle destekleniyor olmalıdır. Ürünlerimizin tanıtımında kullanılmak üzere oluşturulan tüm materyaller, uygun kanallar aracılığıyla incelenmeli ve onaylanmalıdır.

Tıbbi ürünlerimiz için her zaman uygun yasal onayları ve düzenleyici onaylarını alırız. Onaylar ülkeden ülkeye değiştiğinden, ürünlerimizin o ülkede pazarlanmasına, satışına ve tanıtımına ilişkin özel gereksinimlere uyarız.

Klinik Araştırma

Klinik denemelerimize gönüllü olarak katılan hastaların güvenliğini, mahremiyetini ve sağlığını korumaya kararlıyız. Dünya çapındaki tüm araştırma girişimlerimizde, tüm düzenleme gereksinimlerinin yanı sıra en yüksek etik, bilimsel ve klinik standartlara da uyuyoruz.

Devletlerle İş Yapmak

Devletlerle yapılan işlerde sıklıkla özel yasal kurallar ve sözleşme kuralları geçerlidir. Bu kurallar, ihale veya tedarik gereksinimlerini, özel faturalama ve muhasebe kurallarını ve görevlendirebileceğimiz alt yüklenici veya aracılar konusundaki kısıtlamaları içerir.

Bulunduğunuz yerdeki yasalar ne olursa olsun, şu temel ilkelere uymalısınız:

·         Devlet ihalelerini her zaman en üst düzeyde doğruluk ve dürüstlük ile yürütün.

·         Bir devlet çalışanına veya bir devlet çalışanının akrabalarına veya ortaklarına değerli bir şey teklif ederek asla devlet ihalesini kazanmaya veya ihale şartnamesini etkilemeye çalışmayın.

·         Asla devlet ihalesinde Danaher'e haksız rekabet avantajı

·         sağlayacak bilgileri uygunsuz yollardan elde etmeye çalışmayın.

·         Devlet görevlileri ve kurumlarıyla yaptığınız tüm yazılı ve sözlü görüşmelerde her zaman doğru ve gerçekleri yansıtır şekilde davranın.

·         Gerekli bütün kayıtları tutun.

·         Devlet ihalelerinin koşullarına tamamen uyun. Örneğin, teslim edilmesi gereken ürün veya hizmetleri ikame etmeyin veya önceden yazılı onay olmadan şartnameden sapmayın.

·         Herhangi bir sorunuz varsa Hukuk Departmanıyla temas kurun.

Nerede olursanız olun, Danaher adına bir devletle iş yapıyorsanız veya bir devlet sözleşmesi kapsamında belirli bir işin yapılmasından sorumluysanız, ilgili devletin tüm geçerli tedarik ve ihale yasalarını bilmekle ve bunlara uymakla yükümlüsünüz. 

S: Devlet kontrolündeki bir hastanenin teknik müdürü, en son teknolojimizi görmek istiyor. Kendi uçak biletini ve konaklama ücretlerini kendisi ödeyecek ama bizden idari destek ve yerel ulaşım desteği istiyor. Ayrıca akşam kendisini ağırlamamızı bekliyor. Bu uygun mudur?

C: Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, söz konusu devlet kontrolündeki bir hastanenin çalışanı olduğundan, teknik müdürün bir devlet temsilcisi olduğu gerçeğidir. Devlet ve hükümetlere ait şirketlerin delegelerinin ofis ve tesislerimize ziyaretlerini destekleyebilirsiniz ancak bunun için ilgili tüm kalemlerin önceden Hukuk Departmanı tarafından onaylanmış olması gerekir. Ürün veya teknolojilerimizi karar verici konumda olan veya potansiyel ortak olabilecek devlet çalışanlarına tanıtmanız, göstermeniz ve faydalarını açıklamanıza da izin verilebilir ancak kişisel fayda teklif ederek kararlarını etkilemeye çalışamazsınız. Herhangi bir eylemde bulunmadan önce konuyu Hukuk Departmanıyla görüşün.

Soruşturmalarda İş Birliği Yapmak

Bilgi talepleri ve denetlemeler konusunda her zaman devlet kurumlarıyla iş birliği yapın. Devletten gelen bir talebe yanıt verirken, gerçeği söyleyin ve asla kimseyi yanlış yönlendirmeyin, işlerine engel olmayın veya belgeleri gizlemeye, imha etmeye veya tahrif etmeye çalışmayın.

Bilgi veya ziyaret ile ilgili olağan dışı bir resmi talep olması durumunda Hukuk Departmanını bilgilendirin.

Çıkar Çatışmaları

“Çıkar çatışması”, bir ortağın özel çıkarının herhangi bir şekilde Danaher'in çıkarlarıyla çatışması durumunda, hatta çatıştığı izlemine sahip olunması durumunda ortaya çıkar.

Gerçek veya olası bir çıkar çatışmasının mevcudiyeti, mutlaka Kuralların ihlal edildiği anlamına gelmez. Ancak, Danaher içerisinde söz konusu çıkar çatışmasını açıklamadan o çıkar çatışmasıyla ilgili herhangi bir görevde çalışmaya devam etmek veya ilgili herhangi bir karara katılmak, ihlal anlamına gelir.

Çıkar çatışmasıyla ilgili sorular ve açıklamalar için lütfen Hukuk Departmanıyla temas kurun.

Açıklama ve Onay

Söz konusu çıkar çatışması ortağın müdürüne intikal ettirilip tamamen açıklanmadığı, önerilen faaliyet müdür tarafından onaylanmadığı ve müdür tarafından çıkar çatışmasının önlenmesi için gerekli görülen tüm özel prosedürlere ortak tarafından uyulmadığı sürece, ortakların o çıkar çatışmasıyla ilgili Danaher içindeki herhangi bir görevde çalışmaya devam etmesi veya ilgili bir kararda rol oynaması yasaktır.

Ek olarak, olası bir çıkar çatışması olan Aktif Şirket L1 Ortaklarının ilgili Platform Baş Hukuk Müşavirinden veya Platform Uyum Sorumlusundan yazılı onay alması ve Platform ve Danaher Corporation Ortaklarının da Danaher Corporation Baş Hukuk Müşavirinden veya Danaher Corporation Etik ve Uyum Sorumlusundan yazılı onay alması gerekir.

Çıkar çatışması oluşturabilecek her durumun listelenmesi mümkün olmasa da, çıkar çatışmalarının daha sık görüldüğü bazı durumlar vardır. Olası çatışmaları tespit edebilmeniz, bunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda sık görülen bazı örnekler ve ilgili rehber ilkeler listelenmiştir:

Q Harici istihdam - Danaher veya Danaher şirketleri dışında, Danaher ile rekabet eden veya rekabet etme niyeti taşıyan veya Danaher'de yaptığınız işlere engel olan hiçbir şirket için iş yapamaz veya bu şirketlerde çalışamazsınız. Ayrıca, kâr amacı gütmeyen kurumların Yönetim Kurullarında görev yapmayı kabul etmeden önce mutlaka Hukuk Departmanından yazılı onay almanız gerekir.

Q Yönetim kurulunda görev yapmak - Önceden söz konusu ortağın işletmesinden/aktif şirketinden sorumlu Danaher Corporation Başkan Vekili tarafından (veya Danaher Corporation ortakları için Başkan Yardımcısı, Danaher Baş Hukuk Müşaviri ve Baş Etik ve Uyum Sorumlusu tarafından) onaylanmadığı sürece, hiçbir ortak Danaher dışındaki kâr amacı güden herhangi bir şirketin yönetim kurulunda görev yapamaz.

(T) Mali çıkarlar - Sizin, yakın bir arkadaşınızın veya birinci derece yakınlarınızın Danaher'le iş yapan veya Danaher'in işlerini başka bir şekilde etkileyebilecek bir şirkette mali çıkarlarının olması bir çıkar çatışması yaratabilir.

Yakın kişisel ilişkiler - Akrabalarla veya yakın kişisel ilişkinizin olduğu diğer kişilerle çalışılması, bir çıkar çabşmasına neden olabilir. Durum İK tarafından incelenip onaylanmadığı sürece, birinci dereceden yakınlarınızın amiri olamazsınız veya birinci derece yakınlarınız doğrudan size bağlı olarak çalışamaz. Diğer tüm durumlarda lütfen rehberlik için müdürünüze veya İK departmanına danışın.

(7) İş fırsatları - Asla Danaher’deki işiniz dolayısıyla öğrendiğiniz bilgilerden ve iş fırsatlarından kişisel çıkar sağlamayın veya bu bilgileri başkalarına kişisel çıkar sağlamak için paylaşmayın.

Bu fırsatlar, Danaher’e aittir. Ortaklar, özellikle şunları yapmamalıdır:

•             Danaher’e ait varlıklar, bilgiler veya şirket içindeki konumları aracılığıyla keşfedilen fırsatlardan kişisel çıkar sağlamak

•             Danaher’e ait varlıkları, bilgileri veya şirket içindeki konumlarını kişisel kazanç için kullanmak

•             Danaher ile rekabet etmek.

Proaktif olun ve mümkün olduğunca çıkar çatışması algısına yol açabilecek durumlardan dahi kaçının. Kendinizi olası bir çıkar çatışması durumunun içinde bulursanız, müdürünüzle konuşun.

İş Fırsatları - Şirket Çalışanı Olmayan Yöneticiler için Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Delaware Genel Şirketler Kanununun 122(17). Maddesi uyarınca, Danaher Corporation Yönetim Kurulu, Şirket çalışanı olmadan kurulda görev yapan yöneticiler (“harici yöneticiler") için aşağıdaki iş fırsatı politikasını ayrıca benimsemiştir:

Danaher Corporation, harici yöneticinin aşağıdaki şekillerde haberdar olduğu iş fırsatları haricinde hiçbir durumda harici yöneticinin haberdar olduğu herhangi bir iş faaliyetiyle ilgili bir çıkar veya beklenhye sahip olmadığını, bu tür iş fırsatlarına katlımla ilgili herhangi bir teklif beklemediğini ve yöneb'cinin de bu tür iş fırsatlarını Danaher Corporaton’a bildirme, teklif etme veya sunma yükümlülüğü olmadığını beyan eder:

(I)           Danaher Corporaton’ın biryönetcisi olarak görevlerini ifa etmesiyle bağlantıı olan veya harici yöneb'cinin, fırsat teklif eden kişinin fırsabn Danaher Corporaton’a veya bağlı bir kuruluşuna sunulacağını beklediğine inanmasını sağlayacak koşullar altnda öğrenilen fırsatlar veya

(II)          Danaher Corporabon veya bağlı kuruluşlarından birine ait bilgi veya varlıkların kullanımıyla elde edilen ve harici yöneb'cinin makul olarak Danaher Corporabon veya bağlı kuruluşunun ilgilenmesini bekleyeceği fırsatlar.

S: Pek çok yatırımcının katıldığı bir yatırım fonunda yatırımım var ve fon rakiplerimiz ve iş yaptığımız diğer şirketlere yatırımları da içeriyor. Bu bir çıkar çatışması mı?

C: Bunun bir çıkar çatışması olması çok düşük bir ihtimaldir. Sahip olduğunuz hisseler, ilgili sınıftaki hisselerin yüzde ikisinden azına denk gelen halka açık hisselerle (adi veya imtiyazlı hisse senetleri) sınırlı olduğu sürece bu durum bir çıkar çatışması oluşturmaz. Ek olarak, yatırımınız pek çok yatırımcının katıldığı bir yatırım fonu üzerinden yapıldığı için diğer şirketlerin herhangi bir kararını etkileyecek durumda değilsiniz.

S: “Birinci derece yakın” terimiyle ne kastedildiğinden emin değilim. Çıkar çatışmaları, akrabalarımın yanında yakın kişisel ilişkiye sahip olduğum kişileri de kapsıyor mu?

C: “Birinci derece yakın” terimiyle, eşleri, aynı evde yaşayan partnerleri, çocukları, üvey çocukları, ebeveynleri, üvey ebeveynleri, kardeşleri, eşlerin akrabalarını ve sizinle aynı evde yaşayan diğer akrabaları ifade ediyoruz. Daha genel ifade etmek gerekirse, çıkar çatışması politikamız, gerçek bir çıkar çatışması veya çatışma algısı oluşturabilecek her türlü yakın ilişkiyi kapsamaktadır. Her durumu öngörmek mümkün olmasa da herhangi bir faaliyet veya ilişkinin tarafsızlığınızı etkilemesi veya başkaları tarafından etkiliyormuş gibi algılanması durumunda endişe duymanız gerekir. Herhangi bir kişisel ilişkiyle ilgili kaygılarınız varsa, durumu müdürünüze danışın.

S: Bir iş arkadaşımızın oğlu ekibimize katıldı. Buna izin veriliyor mu?

C: Genel olarak, ilişkinin açıklanması ve müdürünüz tarafından uygun şekilde onaylanması koşuluyla, akrabalar aynı ekip veya işletme biriminde çalışabilir. Ancak, işe alınan kişinin birinci derece bir yakını o kişiyi işe alacak, denetleyecek veya o kişinin yönetilmesini veya aldığı ücreti etkileyecek konumdaysa, bu durum bir çıkar çatışması oluşturur ve İK departmanına bildirilip yukarıda açıklandığı şekilde ele alınması gerekir.

Hediyeler ve Ağırlama

Ara sıra verilen bir hediye veya ağırlama, genellikle iş yapmanın normal bir parçası olarak görülür ancak bazen iyi niyetle verilen hediyeler dahi uygunsuz olabilir ve politikamızı veya kanunları ihlal edebilir.

Danaher'de ortaklar, yalnızca iş ilişkisini makul bir şekilde tamamlayan ve diğer insanları uygunsuz şekilde etkilemeyen, makul değerli hediyeleri verebilir ve ağırlama sağlayabilir veya kabul edebilir. Bir kararı etkilemek niyetini taşıyan veya iş, hizmet veya gizli bilgi karşılığı hediye vermeyiz, ağırlama sağlamayız ve kabul etmeyiz.

Hediye ve ağırlama imkanı alırken veya verirken, aşağıdaki kuralların tamamına uyulmalıdır:

·         Makul değerde olmalı ve sık tekrarlanmamalıdır.

·         Alıcının işle ilgili yargılarını etkiliyor gibi görünmemeli veya algılanmamalıdır.

·         İşle ilgili makul bir amacı olmalıdır.

·         Hediye ve ağırlamalara ilişkin kayıtların her zaman doğru olmasını ve işlemin gerçek doğasını yansıtmasını sağlayın.

Aşağıdaki uygulamalara asla izin verilmez:

·         İhale süreci sırasında ağırlama veya hediye vermek veya almak.

·         Aşırı miktarda veya sıkça hediye vermek veya ağırlamak veya bunları kabul etmek.

·         Nakit veya nakde eş değer (hediye kartları, hediye sertifikaları) hediyeler vermek veya kabul etmek.

·         Utandırıcı ya da Danaher'in itibarına veya sizin itibarınıza

·         olumsuz yansıyacak hediye veya ağırlama imkanlarının verilmesi veya kabul edilmesi.

·         Alıcının kurumunun politikalarını ihlal eden herhangi bir hediye veya ağırlama.

·         Herhangi bir devlet memuruna hediye, fayda veya ağırlama verilmesi veya sağlanması. 

Hediyeler ve Ağırlama - Devlet Memurları

Devlet memurlarıyla iş yaparken ekstra dikkatli olunmalıdır. Devlet memurlarına (devlete ait kurumların çalışanları dahil) hediye verilmesi ve ağırlama sağlanması, karmaşık kurallara tabidir. Ticari müşteriler için izin verilebilen bir uygulama, devletlerle iş yaparken yasa dışı olabilir.

·         Devlet memurlarına hiçbir şekilde hediye veya ağırlama dahil hiçbir fayda teklif edilemez.

·         Bir devlet memuru tarafından bir ortaktan yasal vergi veya ücretler dışında bir ödeme istenmesi durumunda bu durum derhal Hukuk Departmanına bildirilmelidir.

·         Sorularınız varsa derhal Hukuk Departmanıyla temas kurun.

Unutmayın: Faaliyet gösterdiğimiz pek çok ülkede, devlet memuru tanımı, sağlık çalışanlarını, sağlık yöneticilerini, hastane çalışanlarını ve devlet tarafından yönetilen sağlık hizmeti programlarını içerir.

S: Bir tedarikçi bana bir Broadway gösterisi için iki bilet teklif etti. Kendisi benimle gelemeyecek ama bir arkadaşımı götürebileceğimi söyledi. Biletler muhtemelen oldukça pahalıdır. Kabul etmeli miyim?

C: Tedarikçi size eşlik etmeyeceği için, biletler ağırlama değil, hediye olarak kabul edilmektedir. Size Danaher ve OpCo politikaları uyarınca rehberlik sağlayacak olan müdürünüzden onay almanız gerekir.

Rekabet Bilgisi Toplamak

Bilgileri yalnızca yasal yollarla toplarız ve asla yanıltma yoluyla veya “casusluk” olarak yorumlanabilecek davranışlar yoluyla bilgi toplamayız.

·         Ticari istihbarat toplarken, her zaman dürüstlük standartlarımıza uyun. Asla bilgi toplamak için sahtecilik, yanıltma veya hile gibi yöntemlere başvurmayın.

·         Rakiplerimizin eski çalışanlarını işe alırken, eski işverenlerinin gizli bilgilerinin kullanılmaması veya açıklanmamasına ilişkin yasalardan veya sözleşmelerden kaynaklanan tüm yükümlülüklere saygı göstermemiz gerekir.

·         Belirli rekabet faaliyetlerinin Kurallarımıza uygun olup olmadığı konusunda sorularınız varsa, derhal müdürünüze veya Hukuk Departmanına danışmanız gerekir.

S: Uzun yıllar rakiplerimizden birinde çalıştıktan sonra kısa süre önce Danaher'e katıldım. Daha önceki işimde geliştirdiğim gizli ve tescilli pazarlama bilgilerini paylaşabilir miyim?

C: Önceki işinizde edindiğiniz genel bilgi ve becerileri kullanabilir, ancak eski işvereniniz için siz veya bir başkası tarafından üretilmiş hiçbir gizli veya korumalı materyali Danaher'e getiremezsiniz. Söz konusu pazarlama bilgisi, eski işvereninize ait gizli veya tescilli bir bilgi veya bir ticari sırsa, bu bilgileri paylaşmanız, politikalarımızı, eski işvereninize karşı olan yükümlülüklerinizi ve muhtemelen de kanunları ihlal etmeniz anlamına gelecektir. Aynı Danaher Ortaklarının bize ait gizli bilgileri koruması gerektiği gibi, siz de eski işvereninize ait bu tür bilgileri korumakla yükümlüsünüz. Belirli bir bilgi konusunda sorularınız varsa, Hukuk Departmanına başvurun.

Kaizen, yani sürekli iyileştirme sayesinde, herkesin iyiliğini hedef alan eylemlerle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hem kendimiz hem de birbirimiz için çıtayı çok yükseğe koyuyoruz.

Doğru Kayıt Tutma ve Mali

Raporlama

Yatırımcılar, devlet memurları ve diğer kişiler, bizim doğru ve dürüst defter ve kayıtlarımıza güvenir. Ayrıca, bilgiye dayalı ticari kararlar verebilmemiz için doğru bilgiler Şirket içerisinde de büyük önem taşımaktadır.

Finans veya muhasebe bölümlerinde çalışan veya ürün kalitesini etkileyen işlere sahip ortaklarımızın bu alanda özel bir sorumluluğu olsa da hepimiz iş sonuçlarının kaydedilmesi ve kayıtların tutulması sürecine katkıda bulunuruz. Her birimiz, tüm Danaher kayıtlarında gönderdiğimiz bilgilerin eksiksiz, doğru ve anlaşılabilir olmasını sağlamaktan sorumluyuz.

Denetim, soruşturma ve yasal belge talebi durumlarında iş birliği sorumluluğumuzu yerine getirebilmek için, kayıtları politikalarımıza uygun şekilde tutmalı, istenen tüm bilgilerle tam yanıtlar vermeli ve istenen bilgileri düzenlemekten, değiştirmekten veya silmekten kaçınmalıyız. 

·         Tüm mühendislik, kalite ve üretim kayıtlarının doğru olduğundan emin olun. Bu tür kayıtlarda asla sahtecilik yapmayın veya yanıltıcı kayıtlar oluşturmayın.

·         “Gizli ödenek” veya diğer “kayıt dışı” hesaplar gibi kaydedilmemiş Şirket fonları veya varlıkları oluşturmayın.

·         Danaher Corporation'ın mali tablolarının ve beyanlarının hazırlanmasında herhangi bir görev üstlenen ortaklar, bu belgelerin eksiksiz olmasını ve sahte veya yanıltıcı beyanlar içermemesini sağlamakla sorumludur.

·         Asla mali tablolarımızın veya dâhili kontrollerimizin denetlenmesi veya incelenmesiyle görevli harici muhasebecilere baskı yapmayın, onları yönlendirmeye veya yanıltmaya çalışmayın.

Kayıt Yönetimi ve Yasal Muhafaza

İş kayıtları, iş ile ilgili amaçlar için gerekli olduğu süre boyunca veya yürürlükteki yasanın şart koşması halinde daha uzun bir süre boyunca muhafaza edilmelidir. Belgeler, yalnızca işletmenizin kayıt yönetimi politikasına uygun şekilde imha edilmeli ve asla bir soruşturma, dava veya denetime tepki olarak veya bunların beklentisiyle imha edilmemelidir.

Bir “Yasal Muhafaza Emri” alırsanız, ilgili hiçbir bilgiyi değiştirmemeli veya imha etmemelisiniz. Kayıtların imha edilmesinin uygun olup olmadığı konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, Hukuk Departmanıyla temas kurun.

S: Müdürüm, hedeflerimizi tutturmamız için onaylanmamış bir satışı üç aylık rapora dâhil etmemi istedi. Ancak, satış, bir sonraki çeyreğe kadar tamamlanmış olmayacak. İstediğini yapmalı mıyım?

C: Hayır. Maliyet ve gelirleri her zaman doğru döneme kaydetmelisiniz. Henüz tamamlanmamış bir satışın kaydedilmesi, yanlış yönlendirme anlamına gelir ve sahtecilik olarak kabul edilebilir. Kaygınızı müdürünüzle konuşmanız gerekir. Bunu yapmak sizi rahatsız ediyorsa, Speak Up! sistemini kullanın veya Kurallarda listelenen diğer kaynaklardan herhangi birini kullanarak yardım isteyin.

Gizli Bilgiler

Gizli ve tescilli bilgilerin ve/veya ticari sırların yetkisiz olarak açıklanması, rekabet avantajımızı kaybetmemize veya Danaher için utanç verici durumların oluşmasına neden olabilir ve müşteri ve iş ortaklarımızla olan ilişkilerimize zarar verebilir. Bu nedenle, bu tür bilgilerin çok dikkatli kullanılması gerekir. Aşağıda bu tür bilgilere ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

·         Toplu veya ürün bazında satış sonuçları.

·         Müşteri listeleri.

·         Ürün fiyat ve maliyet bilgileri.

·         Ortaklarımıza, müşterilerimize ve tedarikçilerimize ait kişisel veriler.

·         Sistemlerimize, ürünlerimize ve üretim süreçlerimize ilişkin teknik detaylar.

·         İş stratejilerimiz ve.

·         Ürün lansman planları.

Ortaklarımız aşağıdakilerden emin olmalıdır:

·         Gizli bilgilerin yalnızca geçerli iş amaçlarıyla kullanıldığından ve açıklandığından.

·         Gizli bilgilerin, nasıl kullanılmaları, dağıtılmaları ve imha edilmeleri gerektiğini belirtecek şekilde uygun etiketlendiğinden.

·         Şifrelerin paylaşılmadığından ve arkadaşlar ve aileler dâhil diğer insanların bilgi teknolojisi kaynaklarımızı kullanmasına izin verilmediğinden.

·         Bilgilerin uygun izinler ve gizlilik sözleşmeleri olmadan iş ortakları dahil hiçbir üçüncü tarafa açıklanmadığından. Emin değilseniz, müdürünüze veya Hukuk Departmanına danışın.

Gizli bilgilerin diğer insanların kulak misafiri olabileceği halka açık yerlerde konuşulmadığından veya gizli bilgilerin, bilgisayarların, cep telefonlarının veya gizli bilgileri içeren diğer elektronik cihazların çalınabilecekleri veya diğer kişilerce erişilebilecekleri yerlerde bırakılmadığından.

Bu yükümlülükler, Danaher'deki istihdamınız sona erdikten sonra da geçerli olmaya devam edecektir. Danaher'den ayrıldığınızda, Danaher'e ait gizli bilgileri ifşa edemez veya kullanamazsınız ve Danaher'e ait gizli bilgileri içeren materyallerin tüm nüshalarını ve cihazları iade etmeniz gerekir. 

Fikri Mülkiyet

Fikri mülkiyet, pazarda rekabet avantajı sağlayabilecek buluşları, fikirleri, markaları ve orijinal eserleri ifade eder. Öncü yeniliklerden bahsederken kastettiğimiz şeyler bunlardır ve rakiplerimizden korunmaları gerekir. Danaher'deki istihdamınız süresince veya sonrasında bunların yetkisiz şekilde açıklanması veya suistimal edilmesi, Şirkete veya müşterilerimize zarar verebilir. Fikri mülkiyet üreten tüm ortaklar, kendi Danaher Şirketlerinin söz konusu fikri mülkiyetin tanımlanmasına ve korunmasına ilişkin politika ve prosedürlerine uymalıdır.

Üçüncü taraflar, gizli ve tescilli bilgilerini bize emanet etmektedir ve bu bilgileri özenle korumamız da aynı derecede önemlidir. Üçüncü taraflara ait gizli bilgiler, yalnızca geçerli bir lisansın veya diğer bir yasal kullanım hakkının açık koşullarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Tescilli bilgilerin veya fikri mülkiyetin uygun şekilde kullanımı konusunda soru veya kaygılarınız varsa, lütfen Hukuk Departmanına danışın.

S: Proje görevlerinde sıklıkla Şirkete ait gizli bilgilerle çalışıyorum. Projenin teslim süresi çok yaklaştı ve hafta sonunda da proje üzerinde çalışmam gerekiyor. Evde kişisel dizüstü bilgisayarımı kullanarak Şirkete ait gizli bilgilerle çalışmama izin veriliyor mu?

C: Şirkete ait gizli bilgileri yalnızca Şirket tarafından verilen ve Şirkete ait gizli bilgilerin korunması için gerekli korumaların kurulu olduğu dizüstü bilgisayar, mobil cihaz veya taşınabilir depolama aygıtı/belleğinde saklayabilirsiniz. Şirkete ait gizli bilgilerin Şirket tarafından verilmeyen bir cihazla indirilmesi, düzenlenmesi ve hatta bu tür bir cihazla bu bilgilere erişilmesi sizi ve Şirket bilgilerin çalınması veya kaybolması riskine maruz bırakacaktır. Bu durum ayrıca Danaher Bilgi Güvenliği politikasına da aykırıdır.

İçeriden Edinilen Bilgilerin Korunması

İşlerinizin olağan seyri sırasında, Danaher'e veya diğer halka açık şirketlere ait önemli veya kamuya açık olmayan bilgilere erişebilirsiniz.

Bu bilgilerin kişisel kazanç için kullanılması veya başkalarıyla paylaşılması, diğer yatırımcılar için adil olmamakla kalmaz, aynı zamanda da yasa dışıdır.

Asla önemli ve kamuya açık olmayan bilgilere dayanarak Danaher dâhil hiçbir şirketin hisselerini, bonolarını, opsiyonlarını veya diğer menkul kıymetlerini almayın veya satmayın.

Önemli, kamuya açık olmayan bilgileri başkalarına iletmeyin (bu faaliyete “tüyo verme” adı verilmektedir). 

Önemli ve kamuya açık olmayan bilgiler şunları içerebilir:

•             Şirket birleşmesi, şirket satın alma veya elden çıkarma haberleri.

•             Şirket hisselerinin halka arzının veya satışının planlanması.

•             Şirketle ilgili önemli düzenleyici işlemler veya önemli hukuk davaları.

•             Önemli yönetim değişiklikleri.

•             Önemli bir sözleşmenin kazanılması veya mevcut ve önemli bir sözleşmenin iptali.

•             Önemli bir yeni ürün, teknoloji veya hizmetin piyasaya sürülmesi veya mevcut ürün, teknoloji veya hizmetlerde önemli gelişmeler olması.

Ayrıca bazı ortaklar Danaher hisselerinin alım-satımına ilişkin faaliyetlerde bulunmalarının yasak olduğu “karartma dönemlerine” tabidir ve herhangi bir anda Danaher hisselerini alıp satmadan önce ön izin almaları gerekebilir.

Bir bilginin önemli ve kamuya açık olup olmadığı konusunda sorularınız varsa, Hukuk Departmanıyla temas kurun.

Tanımlar

Makul bir yatırımcı tarafından o şirketin hisselerinin alınması veya satılmasının belirlenmesinde önemli rol oynadığı düşünülen bilgiler önemli olarak kabul edilir.

Bilgiler, geniş kapsamlı olarak dağıtılan bir basın bülteni ve/veya SEC'ye gönderilen bir rapor yoluyla kamu geneline açıklanmalarından sonra tam bir iş günü geçene kadar kamuya açık olmayan bilgiler olarak değerlendirilir.

S: Müdürüm, Danaher'in satın almayı düşündüğü bir şirketle ilgili bazı mali materyaller hazırlamamı istedi. Bilgiler gizli ve henüz kamuya açıklanmamış durumda. İncelediğim bilgilere dayanarak, haberin kamuya açıklanmasından sonra satın alınacak şirketin hisselerinin çok hızlı yükseleceğini düşünüyorum. Satın almayı planladığımız şirketin hisselerini satın alamayacağımı biliyorum ama kendisi “içeriden” olmadığı için bu haberi kardeşime iletebilir miyim?

C: Hayır. Gizli olduğu için, bu haberi başkalarıyla paylaşamazsınız. Söz konusu bilgiler aynı zamanda önemli ve kamuya açık olmayan bilgiler olabilir ve başkalarıyla paylaşılması “tüyo vermek” olarak değerlendirilebilir ki bu da kanuna ve politikalarımıza aykırıdır.

Şirket Varlıklarının Kullanımı

Her birimize Şirket varlıkları emanet edilmektedir. Bu varlıkları, kayıp, hasar, çalınma, israf ve uygunsuz kullanıma karşı korumamız gerekir. Şirket varlıkları veya şirket tarafından yönetilen araçlarla yapılan tüm dijital iletişimler gizli olmayabilir.

Danaher varlıkları, fiziksel varlıklar, tesisler, ekipman, araçlar, envanter ve sarf malzemelerinin yanı sıra kurumsal fırsatları, mali kaynakları, fikri mülkiyeti, gizli bilgileri, dosyaları, belgeleri, bilgi sistemlerini ve verileri de içerir.

·         Varlıklarımız, uygun onay olmadan kimseye verilemez veya satılamaz.

·         Yalnızca izin verilen yazılım, cihaz ve prosedürleri kullanın.

·         E-posta, bilgi sistemlerimiz ve bunlarda bulunan veriler, Şirket varlıkları olarak kabul edilir. Şirket varlıklarını kullanırken kişisel mahremiyet beklentiniz olmamalıdır. Danaher Şirket varlıklarının korunması için gerekli önlemleri alma sorumluluğuna sahiptir.

İşinize ve sistemlerin iş amacıyla kullanımına engel olmadığı veya herhangi bir Danaher politikasını ihlal etmediği sürece, telefonların, internetin, e-posta ve anlık mesajlaşma sistemlerinin sınırlı kişisel kullanımına izin verilir.

Yöneticiler, Danaher Corporation adına belge imzalama veya yetki kullanma veya başkalarının bunu yapmasına izin verme izni olan yegane ortaklardır. Kendi işletmenizde de imza ve harcama yetkisi sınırlıdır ve belirli görev ve bireylere verilmiştir. Bu süreçlerin dışında, yan anlaşmalar veya başka yöntemlerle ticari taahhütlerde bulunulması kabul edilemez.

Şirket veya bağlı kuruluşlarından herhangi biri adına bir belgeyi imzalama veya başka bir eylemde bulunma yetkinizin olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa, söz konusu eylemi gerçekleştirme yetkiniz olduğundan emin olana veya uygun onayı alana kadar bir eylemde bulunmayın.

S: Genellikle hafta sonları evimden yürüttüğüm bir online kartpostal işine sahibim. Öğle yemeğini erken bitirdiğim günlerde, bir önceki günün siparişlerini işlemek için Danaher bilgisayarımı kullanabilir miyim?

C: Hayır. Politikalarımız, bilgi sistemlerimizi kullanarak Danaher ile ilgisi olmayan işler yapmanızı yasaklamaktadır. Kendi işinizi yalnızca evde, kendi bilgisayar ve sistemlerinizi kullanarak yürütmeniz gerekir.

Siber Güvenlik

Hepimiz, işlerimizi yürütmek ve iletişim sağlamak için gitgide daha fazla bağlı cihazlara (dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları) güveniyoruz. Her birimiz, verilerimizi ve bilgi sistemlerimizi kazara veya kasten yapılabilecek suistimal, kötüye kullanma, değiştirme, devre dışı bırakma gibi eylemlere karşı korumak veya bilgi sistemlerimize ve verilerimize yetkisiz erişimi engellemek için üzerimize düşeni yapmak zorundayız.

·         Sistemlerimizi, uygulamalarımızı, ağlarımızı ve varlıklarımızı; saldırı, hasar veya yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanan politika ve prosedürlerimize uyduğunuzdan emin olun.

·         Şirket bilgi sistemlerini kullanır ve şirket verilerine erişirken, Düşün. Koru. Güvende Tut. Birlikte. Bakış açısını uygulayın.

·         Kullanıcı adı ve şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın veya başkaları tarafından kullanılmasına izin vermeyin.

·         Kimlik hırsızlığı denemelerine veya hassas kişisel veya kurumsal bilgileri ele geçirmeye yönelik diğer girişimlere karşı uyanık olun.

·         Kimden geldiğini bildiğinizi düşünseniz dahi, e-postalardaki şüpheli bağlantıları açmayın. 

Şirket Adına Konuşmak

Danaher, medyaya, mali analistlere ve kamuya açık ve doğru bilgiler sağlamayı hedefler. Bu yaklaşım, önemli yasal gereksinimleri karşılamanın yanı sıra, hissedarların, potansiyel yatırımcıların ve resmi düzenleyici kurumların bize olan güvenlerini korumamızı sağlar. Bu güven de kurumsal itibarımızı güçlendirir. Bu nedenle, yalnızca atanmış ortakların Danaher adına kamuya açıklama yapması önemlidir.

·         Bir medya mensubundan veya mali analistten bir çağrı veya bilgi talebi aldığınızda, ilgili bilgileri toplayın ve yanıt vermeden önce Danaher Kurumsal İletişim veya Yatırımcı İlişkileri Departmanına danışın.

·         Danaher Corporation'ın yetkili bir yöneticisinden bu konuda özel olarak yetki almadıysanız, kamuya açıklanabilecek hiçbir iletişimde Danaher adına konuşmakta olduğunuz izlenimini vermeyin.

·         Danaher adına konuştuğunuzda, kamuya açıklama yapmadan, mesleki dergilere makale yazmadan veya diğer kamuya açık iletişimlerde bulunmadan önce Danaher Kurumsal İletişim Departmanından onay alın.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir sosyal medya platformunda bir beyanda bulunduğunuzda, bunu bir birey olarak yaparsınız ve Danaher adına konuşmakta veya hareket etmekte olduğunuz izlenimini vermemeniz gerekir. Sosyal forumların, müşteriler, iş arkadaşlarınız ve düzenleyiciler tarafından takip edildiğini asla unutmayın. Bir e-posta veya metin için “gönder” düğmesine basmadan önce dikkatle düşünün. Sosyal medyayı kullanırken:

·         Fikir ve görüşlerinizi saygılı bir şekilde ifade etmek dâhil sağduyulu davranın.

·         Bildirdiğiniz tüm görüşlerin size ait olduğunu ve Danaher'in görüşlerini yansıtmadığını açıkça ifade edin.

·         Şirket, müşterilerimiz veya iş ortaklarımıza ait gizli bilgileri açıklamayın.

·         Bunu yapmanız için açık izne sahip olmadığınız sürece Şirketi temsil ettiğiniz izlenimi vermeyin.

·         Dahil veya haberdar olduğunuz Şirketle ilgili konulara ilişkin dedikodu veya spekülasyonlara katılmayın.

S: Birisi, bir sosyal ağda Danaher ile ilgili, sahte olduğunu bildiğim

bir iddia paylaşmış. Paylaşımda, tedarikçi değiştirmeyi planladığımız belirtiliyor ve yalnızca yeni tedarikçiyi tavsiye etmekle kalmayıp, mevcut tedarikçimizden de memnun olmadığımız iddia ediliyor. Bu hatalı bilgiyi düzeltmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. Buna yanıt vermem kabul edilebilir mi?

Temiz su sağlayarak, bilimsel araştırma ve kişisel sağlık alanlarında ilerleme kaydederek ve ürün güvenliğini temin ederek küresel ölçekte hayatın potansiyelini gerçekleştirmeye yardımcı oluyoruz. Her gün, tüm dünyada hayat kalitesinin artmasına katkıda bulunuyoruz.

Topluluklarımıza Hizmet Etmek

Sorumlu bir kurum olmak, on yıllardır Danaher’in kültür ve işlerinin içine işlemiştir, iyi bir kurumsal vatandaş ve komşu olma konusundaki itibarımızdan gurur duyuyoruz.

Sürdürülebilirlik, bizim için yalnızca bir cümle veya slogan değildir; kimliğimizin ve yaptığımız işlerin tam merkezinde yer alır. Yeniliklerimiz, hayat kalitesini anlamlı şekillerde iyileştirir. Şirketlerimiz, dünya çapında hayat kurtaran araştırmalarda ilerlemeler kaydeder, sağlık ve güvenliği iyileştirir ve çevrenin korunmasını teşvik eder. Yerel olarak da ortaklarımız, çalıştıkları ve yaşadıkları topluluklarda fark yaratan amaç ve kuruımlarda aktif rol oynamaktadır.

Sürdürülebilirlik çabalarımızın etik ve dürüstlük taahhüdümüze uygun olmasını sağlamak için, aşağıdakileri unutmadığınızdan emin olun:

·         Bunu yapmak için yetkilendirilımediğiniz sürece, Şirket adına doğrudan veya dolaylı herhangi bir katkıda bulunmayın.

·         Hayır kuruımlarına yardımcı olmak için gönüllü olursanız,

·         Şirket tarafından yetki veya sponsorluk sağlanmadığı sürece, katılımınızın bireysel bir vatandaş olarak gerçekleştiğinden emin olun.

·         Müşteri, iş ortakları veya diğer ortaklardan, desteklediğiniz hayır kuruımunu desteklemelerini talep etmenize veya onlara bu konuda baskı yapmanıza izin verilmez.

İnsan Hakları

İnsan haklarına ve herkesin onuruna saygı göstermeye kararlıyız ve insan haklarını teşvik eden ve koruyan uluslararası çalışmaları destekliyoruz.

Adil istihdam uygulamaları, dernek kurma özgürlüğü, gizlilik, toplu sözleşme, göç, çalışma süresi, ücret ve saatler konusundaki tüm geçerli kanunların yanı sıra cebri, zorunlu çalışma, çocuk işçilik, istihdamda ayrımcılık ve insan ticaretini yasaklayan kanunlara da uyuyoruz. Faaliyetlerimizde veya tedarik zincirimizde insan haklarının suistimal edilmesine müsamaha göstermiyoruz.

Her birimiz, insan hakları suistimallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çabalara destek olabiliriz:

·         Bizim veya iş ortaklarımızın faaliyetlerindeki insan hakları suistimallerine ilişkin şüphe veya kanıtlarınızı müdürünüze bildirin veya Speak Up! sistemini kullanın.

·         İnsan onuruna saygının, birbirimizle, müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla olan günlük etkileşimlerimizden başladığını unutmayın. Bu yaklaşım, ayrıca çeşitlilik ve katılımcılığın teşvik edilmesini, engellilere imkan tanınmasını ve iş yaptığımız herkesin haklarının ve onurunun korunması için üzerimize düşeni yapmamızı da içerir.

S: Yeni bir tedarikçiyi ziyaret ederken, çok genç görünen çalışanları olduğunu fark ettim. Bu konuyu sorduğumda, açık bir cevap alamadım. Atmam gereken sonraki adımlar nelerdir?

C: Öncelikle, insan hakları ihlalleri konusunda dikkatli davranarak ve ardından da konuyu tedarikçimize bildirerek doğru olanı yaptınız. Bir sonraki adım, durumun Hukuk Departmanına bildirilmesidir. İnsan haklarını koruma ve çocuk işçilik dahil insan hakkı suistimallerini ortadan kaldırma konusunda kararlıyız.

Adil Rekabet

Adil, serbest ve açık rekabete inanıyoruz. Rekabet avantajımızı, etik olmayan veya yasalara aykırı iş uygulamalarıyla değil, ürünlerimizin kalitesiyle elde ediyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz her ülkenin rakipler, tedarikçiler, distribütörler ve müşterilerle olan ilişkileri düzenleyen kanunları vardır. Yasal gereksinimler farklılık gösterse de, adil rekabet kanunları (antitröst, tekel veya rekabet kanunları olarak da bilinirler) genel olarak aynı hedefi paylaşır: Pazarların, rekabetçi fiyatlar, müşterilere seçim hakkı ve yenilikler sunarak etkin şekilde işlemesini sağlamak.

Endüstri Toplantıları

Endüstri ve ticari birlik toplantıları, yasal ve faydalı amaçlara hizmet eder. Ancak, bu toplantılar, karşılıklı çıkarlarını ilgilendiren ve izin verilen çizgiyi aşabilecek konuları tartışabilecek rakipleri bir araya getirdiğinden belli bir risk de arz eder. Pazarlama veya fiyatlandırma stratejileri gibi uygunsuz konularda şaka yapılması dahi yanlış anlaşılabilir ve raporlanabilir.

Görüşmenin konusu rekabete aykırı bir yöne dönerse, konuyu tartışmayı reddetmeniz, toplantıdan derhal ayrılmanız ve olanları Hukuk Departmanına bildirmeniz gerekir.

·         Rakiplerimizle fiyatlandırma, satış hacimleri, müşteriler veya bölgeler ile ilgili konuları konuşmayın veya onlara bu konularda ipucu vermeyin. Bu kural, sıradan konuşmalar için bile geçerlidir.

·         Müşterileri, tedarikçileri veya rakipleri boykot etme konusunu tartışmayın.

·         Bir rakiple bir ihalede koordinasyon sağlama konusunda veya bir müşteri veya rakiple diğer şirketlerle çalışmama konusunda anlaşma yapmayın.

Rekabet kanunlarının ihlaline ilişkin herhangi bir soru veya kaygınız varsa, Hukuk Departmanına danışın.

Rüşvet ve Yolsuzluğun Önlenmesi

Her zaman dürüstçe çalışın. Asla devlet görevlileri dahil kimseye rüşvet teklif etmeyin veya herhangi bir kişiden gelebilecek rüşvet tekliflerini kabul etmeyin. Yalnızca kendi eylemlerimizden değil, distribütörler, sabş acenteleri, temsilciler, danışmanlar ve lojistik sağlayıcılar dahil Danaher’i temsil eden tüm üçüncü tarafların eylemlerinden de sorumlu olduğumuzu unutmayın.

Bazı ülkelerdeki kanunlar devlet memurlarına rüşvet verilmesine karşı ek cezalar içerse de, bizim için konu çok basittir: Herhangi bir anda, herhangi bir kişiye rüşvet teklif etmek veya rüşvet almayı kabul etmek her zaman yanlıştır.

·         Rüşvet, gayriresımi komisyon veya diğer herhangi bir uygunsuz ödeme yapmayın ve bu tür ödemeleri kabul etmeyin.

·         Kolaylaştırıcı ödemeler yapmayın. Bir kolaylaştırıcı ödeme talep edilirse, bu talebi Hukuk Departmanına bildirin.

·         Ödemelerin dürüstçe açıklanıp belgelenebilmesi için doğru defter ve kayıtlar tutun.

·         Bizim adımıza hizmetler sağlayacak üçüncü tarafları seçerken, rüşvet ve yolsuzluğun önlenmesine ilişkin standartlarımıza dikkat edin. Tetikte olun ve davranışlarını takip edin.

·         Bir rüşvetin veya diğer bir yasa dışı faaliyetin bildirilımeımesinin de Kurallarımızın ihlal edilmesi anlamına gelebileceğini unutmayın.

Tanımlar

Rüşvet işle ilgili, mali veya ticari bir avantaj sağlamak için kamu sektöründeki veya özel sektördeki bir bireyin davranışlarını etkilemek amacıyla verilen değerli şeyleri ifade eder.

Rüşvet, nakit dışında bir şey de olabilir. Bir hediye, iyilik ve hatta borç verme veya iş imkanı sağlama teklifi bile rüşvet olarak kabul edilebilir. Politikalarımızı inceleyin ve nelerin kabul edilebilir (ve kabul edilemez) olduğunu sorun.

Kolaylaştırıcı ödemeler genel olarak düşük seviyeli devlet memurlarına, resmi sorumluluklarını yerine getrımelerini teşvik etmek için yapılan küçük ödemelerdir.

Devlet memuru tanımı, devlete ait veya devlet kontrolündeki bir kurumda çalışan veya bu tür bir kurumun aracısı olan herkesi kapsar.

Bu tanım, ulusal ve yerel yönetimlerin ve belediyelerin seçilmiş ve atanmış yönetcilerini de içerir. Siyasi part yönetcileri, siyasi görevlere aday olan kişiler ve devlet kontrolündeki şirketlerin çalışanları da bu kapsama dahildir.

Kimin devlet memuru olup kimin olmadığını tespit etmek her zaman kolay değildir. Örneğin, bazı ülkelerde doktorlar ve sağlık görevlileri, devlet memuru olarak kabul edilebilir.

S: Yeni bir proje için gereken yerel izinleri almak üzere bir danışmanı işe almak için yetkilendirildim. Danışman, “sürecin ilerlemesine yardımcı olmak” için 40.000 dolarlık bir avans talebinde bulundu. Bu ödemeyi yapmayı kabul etmeli miyim?

C: Hayır. Danışmanı görevlendirmeden önce, Hukuk Departmanına danışmanız veya Speak Up! sistemini kullanmanız gerekir. Herhangi bir ödeme yapmadan önce, paranın nasıl kullanılacağını bilmek zorundayız. Danaher, bu paranın rüşvet veya diğer bir uygunsuz ödeme amacıyla kullanılmadığından emin olmalıdır.

S: Genellikle rüşvet ve yolsuzluk açısından yüksek riskli olarak değerlendirilen bir ülkede çalışıyorum. Önemli bir ekipmanın tercihli tedarikçisiyle sözleşme yapmadan önce ekibimin devlete ait bir şirketten onay alması gerekiyor. Devlete ait bu şirketin çok sayıda çalışanının ve eşlerinin, bir gün sürecek toplantılara katıldıktan sonra alışveriş ve manzara gezileri yapabilmesi için bir haftalığına ABD'ye seyahat etmesine ilişkin masrafları karşılamayı düşünüyoruz. Bu çalışanlar, yerel kanunlara göre devlet memuru olarak kabul edilmiyor; dolayısıyla, önceden onay almama gerek var mı?

C: Evet. Ayrıca, konuyu Hukuk Departmanıyla gözden geçirmeniz de gerekir. ABD'deki Yurtdışı Yolsuzluk Faaliyetleri Kanunu (FCPA), İngiltere rüşvetin önlenmesi kanunu ve diğer ülkelerdeki benzer kanunların devlet memuru tanımı, yerel kanundan daha geniş kapsamlı olabilir ve dolayısıyla devlete ait bir şirketin çalışanlarını da kapsayabilir. Bu durumda, çalışanlar ve eşlerinin seyahat masraflarının karşılanması teklifi onaylanmayacaktır.

Uluslararası Ticaret

İthalat ve ihracat kontrol düzenlemeleri, yaptırım ve boykot karşıtı kanunlar ve para aklamanın önlenmesine ilişkin kanunlar dahil geçerli uluslararası ticaret kanunlarına uymaya kararlıyız. Her birimiz, iş yaptığımız tüm ülkelerdeki ticaret kanun ve düzenlemelerine uyma sorumluluğuna sahibiz.

Danaher küresel olarak büyümeye devam ettikçe, ürünlerin ve ihracat kontrolüne tabi ürün, teknoloji ve hizmetlerin ithalatıyla uğraşan çalışanlarımız, geçerli düzenlemeleri anlama ve bunları uygulama sorumluluğuna sahiptir. Bu tanım, ithalat ve ihracat kanunlarını, teknoloji kontrol planlarını, işleri veya tesisleriyle ilgili ihracat izinlerine ilişkin koşul ve hükümleri ve Danaher'in İthalat ve İhracat Uyum Politikalarını da içerir.

İhracat Düzenlemeleri

Tüm ortaklar, ihracat kanunlarına uyma sorumluluğuna sahiptir.

İhracat kontrol kanunları, ürün, hizmet ve teknolojilerin başka bir ülkeye aktarılmasını düzenler. İhracat kontrollerinin, e-posta iletileri ve ihracat kontrolüne tabi teknik verileri içerebilecek farklı sunuculara web üzerinden erişim sağlanması gibi ulusal sınırların ötesinde yapılabilecek pek çok farklı bilgi alışverişi türü için geçerli olduğunu unutmayın. ABD, ayrıca ihracat kontrolüne tabi belirli teknik verilerin ABD içerisinde yaşayan ve ABD vatandaşı olmayan kişilere aktarılmasını da kontrol etmektedir. 

İthalat Düzenlemeleri

Tüm ortaklar, ithalat kanunlarına uyma sorumluluğuna sahiptir.

İthalat kanun ve düzenlemeleri, ürünlerin ithalatını düzenler. Bu kanunlar, yalnızca izin verilen ürünlerin ithalatçı ülkeye giriş yapmasını ve bu ürünler için doğru miktardaki harç ve vergilerin ödenmesini sağlar. Diğer konuların yanı sıra, ithal edilen tüm ürünlerin mal sınıflandırması/ nomenklatürü, ticari değeri ve menşe ülkesine dair doğru bilgileri saklamamız gerekir.

İhracat ve İthalat Düzenlemeleri

Şirketimiz veya müşterilerimiz adına ürün veya hizmetlerin ulusal sınırların ötesine aktarılması sürecine dahilseniz, nerede olursanız olun bu kanunlara uymanız gerekir. ABD kanunları, yerel ticaret kanunlarıyla çelişiyorsa, ABD kanunları geçerli olabilir. Bu konuda doğru rehberlik almak için her zaman Ticari Uyum Ekibine veya Hukuk Departmanına danışın.

Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Kanunlar

Danaher, para aklamayı veya yasa dışı amaçlarla finansman sağlamayı yasaklayan tüm kanunlara uyar. “Para aklama”, belirli kişi veya grupların, yasa dışı faaliyetlerden elde edilen gelirleri gizlemeye veya yasa dışı gelirlerinin kaynağını yasal olarak göstermeye çalışmasını ifade eder. Tüm ortaklar, saygın müşterilerle, geçerli iş amaçları için ve yasal fonlarla iş yaptıklarından emin olmalıdır.

Para aklamanın önlenmesine yönelik tüm kanun ve düzenlemeleri bilmemiz ve bunlara uymamız çok önemlidir. Bu, ürün ve hizmetler için yalnızca onaylı ve belgeli ödeme uygulamaları aracılığıyla ödeme yapmamız ve almamız gerektiği ve olağan dışı müşteri işlemleriyle karşılaştığımızda tetikte olup sağduyulu davranmamız gerektiği anlamına gelir.

Potansiyel bir müşteri veya tedarikçinin nakit ödeme veya olağan dışı ödeme koşulları talep etmesi gibi “ikaz işaretlerine” dikkat edin. Para aklama faaliyetinden şüpheleniyorsanız, düşüncelerinizi açıkça dile getirin ve durumu bildirin.

Siyasi Faaliyet ve Katkılar

Ortaklarımızın siyasi süreçlere katılma hakkı olduğuna inanıyoruz. İş dışındaki zamanınızı ve kendi paranızı kullanarak hayır amaçlı ve siyasi faaliyetlere aktif olarak katılmanız teşvik edilmektedir.

Danaher, geçerli kanunlara uygun şekilde, ilgili konularda görüşlerini açıkça belirtme hakkını kullanacaktır. Bunu yaparken, lobi faaliyetlerine ilişkin tüm kanunlara uyarız ve bizim adımıza devlet memurlarıyla çalışmaları için ortakları veya profesyonel lobicileri görevlendirebiliriz.

·         Tüm iletişimlerinizde, siyasi görüş ve eylemlerinizin Danaher'e değil, size ait olduğunu açıkça belirtin.

·         Danaher Corporation'ın Yönetim Kurulu veya Yönetim

·         Kurulunun bir komitesi tarafından onaylanmadığı sürece, asla Danaher kaynaklarını kullanarak herhangi bir siyasi parti veya adaya bağışta bulunmayın, destek vermeyin veya muhalefet etmeyin.

·         Amirler, kendilerine doğrudan veya dolaylı olarak bağlı çalışanlardan herhangi bir siyasi parti veya adaya bağışta bulunmalarını, destek vermelerini veya muhalefet etmelerini talep edemez.

·         Asla birisini uygunsuz şekilde etkilemek amacıyla hayır işlerine veya siyasi partilere bağışta bulunmayın.

S: Yerel yönetime aday bir siyasetçi için düzenlenen bir bağış toplama yemeğine katıldım. Bu aday, çıkarlarımıza uygun görüşlere sahip; dolayısıyla, bu yemeği masraf raporuma dahil edebilir miyim?

C: Hayır. Bunu yapmanız, bu eylemin bir siyasi bağış olduğu anlamına gelir ve bu da politikalarımıza aykırıdır. Bireysel olarak siyasi bağış toplama etkinliklerine katılmakta özgür olsanız da, Şirket varlık veya fonlarını kullanamaz veya Danaher'i temsil ettiğiniz izlenimi veremezsiniz. Katılımınızın bir çıkar çatışması oluşturacağını veya uygunsuz bir durum olarak görülebileceğini düşünüyorsanız, durumu müdürünüzle konuşun.

Çevrenin Korunması ve Sürdürülebilirlik

Danaher olarak, geçerli çevre kanunlarını, düzenlemelerini ve izin gereksinimlerini karşılamak veya aşmak için çalışıyor ve çevrenin korunmasını sağlamak için çevreye uyumlu uygulamalardan faydalanıyoruz.

Doğrudan düzenlemeye tabi malzemelerle çalışan ortaklar, bunların yasal, güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanılmasını, depolanmasını, nakledilmesini ve imha edilmesini sağlama sorumluluğuna sahiptir. Tüm ortaklar, proaktif davranmalı ve atıkların azaltılacağı ve enerji, su ve doğal kaynakların daha verimli kullanılabileceği yollar aramalıdır.

Danaher, çevre konusundaki uyuma ek olarak, tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirlik sağlamaya da kararlıdır. Çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik konularındaki taahhüdümüz şunları içerir:

·         Çevre performansında sürekli iyileştirme ve atık, su tüketimi ve enerji kullanımının en aza indirilmesi,

·         Kirliliğin önlenmesi,

·         Çevreye uyumlu uygulamaların tedarik, ürün tasarımı, testler, üretim ve destek dahil iş uygulamalarımıza entegre edilmesi,

·         Yeni ürün veya süreçler geliştirirken, üretim malzemelerini seçerken ve bir varlığı almadan, kiralamadan veya satmadan önce çevresel etkilerin değerlendirilmesi.

Güncellenmiş Davranış Kurallarımızı incelediğiniz için teşekkür ederiz. Sorularınız olduğunda veya etik ve uyumla ilgili zorlu bir iş kararı vermek zorunda kaldığınızda bu Kuralların faydalı bir kaynak olacağını umuyoruz.

Kurallar içerisinde bahsedilen tüm kaynakları yardım almak için kullanabileceğinizi unutmayın. Belirli bir konuda sorularınız veya etik ve uyum girişimlerimizi nasıl iyileştirebileceğimize yönelik önerileriniz varsa, lütfen bizimle temas kurmaktan çekinmeyin.

Teşekkürler,

Danaher'de Etik ve Uyum

Danaher Davranış Kuralları, Danaher Yönetim Kurulu tarafından tasdik edilmekte ve tamamen desteklenmektedir. Danaher Yönetim Kurulu, Danaher'de etik ve uyum konularının gözetiminden sorumludur.

Etik ve Uyum Ekibi, diğer sorumluluklarının yanı sıra, Kuralları uygular ve yorumlar, Speak Up! aracılığıyla gönderilen soru ve kaygıların alınmasını ve soruşturulmasını yönetir, etik ve uyum eğitim ve iletişimlerini geliştirir ve yayınlar ve önleyici uyum önlemlerinin tasarlanmasına ve uygulanmasına yardımcı olur.

Danaher Etik ve Uyum Ekibi, doğrudan Danaher Corporation Baş Hukuk Müşavirine bağlı olan Baş Etik ve Uyum Sorumlusu tarafından yönetilir. Baş Hukuk Müşaviri, Yönetim Kurulu ve ilgili Yönetim Kurulu komitesine doğrudan erişime ve bunlara rapor verme yükümlülüğüne sahiptir. Etik ve Uyum ekibi, Kuralları yönetirken, Hukuk, İnsan Kaynakları, Dahili Denetim, Finans ve uyumun sağlanmasına ve takibine odaklanan diğer gruplar dahil diğer Kurumsal departmanlar ve Platform ve Aktif Şirket fonksiyonlarıyla yakın iş birliği içinde çalışır.

Ek Etik ve Uyum Kaynakları

Speak Up!

Speak Up! programı, soru sorabileceğiniz, rehberlik isteyebileceğiniz ve kaygılarınızı isimsiz ve gizli şekilde bildirebileceğiniz bir yerdir. Ortakların, herhangi bir etik veya uyum sorunu konusunda emin olmadıklarında soru sorması teşvik edilmekte ve beklenmektedir ve kanunlar, Davranış Kurallarımız veya diğer Danaher politikalarına ilişkin gerçek veya olası ihlalleri bildirmeleri gerekmektedir. Sorularınızı veya ihlalleri yönetimin dikkatine sunarak, Danaher'in ve Aktif Şirketlerimizin en yüksek etik ve uyum seviyelerine ulaşmasına ve bu seviyeleri korumasına ve gelecekteki başarımızın temellerinin atılmasına yardımcı olmuş olursunuz!

Ek kaynaklara, Platform veya OpCo içerisinden erişilebilir. Tüm Uyum Kaynaklarının bir listesi için Danaher Connect üzerinden Etik ve Uyum sayfasını ziyaret edin.

Genel sorularınız için lütfen integrity.answers@danaher.com ile temas kurun

Uyum eğitimine ilişkin sorularınız için İK Temas Noktanız (POC) ile temas kurabilirsiniz

Ortakların kaygılarını bildirmek için Speak Up! programını kullanabileceği alanlara dair bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

·         Muhasebe, kayıt tutma ve denetlemeye ilişkin düzensizlikler

·         Harcama raporlarında sahtecilik veya düzensizlik

·         Rüşvet, yolsuzluk veya yasa dışı ödemeler

·         Uygunsuz belgeleme uygulamaları

·         Hatalı mali kayıtlar (veya hatalı veya nizama aykırı mali rapor sunma niyeti)

·         Suç teşkil eden davranışlar

·         Kanun ihlalleri

·         Ayrımcılık ve iş yerinde taciz

·         Ürün kalitesine ilişkin sorunlar

·         Üretim uygulamaları

·         Çevre, Sağlık ve Güvenlik (ÇSG) standartlarının ihlali (veya bunlara uyulmaması)

·         Çıkar çatışmaları

·         Hırsızlık veya dolandırıcılık

·         İş yerinde şiddet

·         Madde bağımlılığı 

Sorunları Nasıl Bildireceksiniz?

Herhangi bir sorunu, doğrudan bağlı olduğunuz müdüre veya aşağıdaki kaynaklardan herhangi birine bildirebilirsiniz:

·         Danaher Şirketinizdeki başka bir müdür

·         Danaher Şirketinizin İnsan Kaynakları veya Hukuk/Uyum Departmanı

·         Danaher Corporation yönetiminin herhangi bir üyesi

·         Danaher Corporation Dahili Denetim Ekibinin herhangi bir üyesi

·         www.danaherintegrity.com adresindeki Dürüstlük ve Uyum Yardım Hattı

·         Danaher Corporation Yönetim Kurulunun herhangi bir üyesi

Speak Up! Programının, raporunuzun isimsiz ve gizli kalmasının sağlanması için Danaher tarafından DEĞİL, bağımsız bir hizmet sağlayıcı tarafından yönetildiğini unutmayın. Davranış Kurallarımızda bahsedilen ihlallere ilişkin bildirimler yapmanız, politika ve prosedürlerle ilgili rehberlik istemeniz ve olumlu öneri veya hikayelerinizi paylaşmanız teşvik edilmektedir.

Tercih etmeniz halinde, verdiğiniz bilgiler bağımsız hizmet sağlayıcımız tarafından Danaher'e tamamen gizli ve isimsiz şekilde gönderilecektir. Yorumlarınızın duyulacağını garanti ediyoruz. Speak Up! telefon numaraları önceden haber verilmeden değişebilir, ancak en güncel bilgiyi her zaman aşağıdaki adreste bulabilirsiniz:

www.danaherintegrity.com 

Danaher Ortakların kamuyu ilgilendiren konularda düşüncelerini açıkça dile getirme veya istihdam şart ve koşullarına ilişkin belirli faaliyetlerde bulunma hakkını desteklemektedir. Kurallarda veya diğer politikalarımızda bulunan hiçbir ifade, ücret, çalışma saatleri, çalışma koşulları, sağlığa ilişkin tehlikeler ve güvenlik konuları gibi konularda faaliyetlere katılmaya ilişkin ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kanununun 7. Bölümü veya diğer yerel kanunlar veya geçerli düzenlemelerle koruma altına alınmış hakları kısıtlamak veya bu haklara müdahale etmek amacını taşımamaktadır.

Kuralların mevcudiyeti ve içeriği hissedarlara açıklanacak ve Danaher'in web sitesinde yayınlanacaktır.

Danaher Corporation çok sınırlı koşullar altında Davranış

Standartlarımızın hükümlerinden feragat etmeyi uygun bulabilir. Bütün feragatler, Danaher Corporation Yönetim Kurulu, Genel Müdür, Baş Hukuk Müşaviri veya Baş Etik ve Uyum Sorumlusunun yazılı ön onayını gerektirir ve bir Danaher Corporation yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi için feragat kararı yalnızca Danaher Corporation Yönetim Kurulu veya Danaher Corporation Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir komite tarafından verilebilir. Bütün feragatler yasanın veya New York Menkul Kıymetler Borsasının gerektirdiği ölçüde hemen açıklanacaktır.

Davranış Kurallarımız, size sözleşmeden doğan hiçbir hak vermez veya bir Ortakla istihdam edildiği DHR şirketi arasındaki istihdam ilişkilerini (Davranış Kurallarımız istihdam anlaşması, toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmesi veya istihdam ilişkisini düzenleyen benzer bir anlaşma içine dâhil edilmediği sürece) değiştirmez. Ortaklar, geçerli yasal veya sözleşmeden doğan yükümlülüklere tabi olmak kaydıyla, işlerinden kendi iradeleriyle ayrılmakta serbesttir. Benzer şekilde Şirket de yürürlükteki yasalara ve Ortağın istihdamının tabi olduğu istihdam anlaşmalarına bağlı olarak istihdama son verilmesinin işletmenin çıkarları açısından en iyisi olacağını düşünmesi halinde istediği an ilgili Ortağın işine son verebilir. Davranış Kurallarımızda kullanılan “istihdam anlaşması” terimi, yalnızca istihdam anlaşmalarına değil, aynı zamanda geçerli tüm toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ve benzer anlaşmalara da işaret eder…

 

Kuralların hükümleri, diğer politika ve prosedürlere ektir ve bunları değiştirmez veya bunların yerine geçmez.


Danaher Corporation İrtibat Bilgileri


2200 Pennsylvania Avenue, NW
Suite 800 West
Washington, DC 20037
www.danaher.com

Biz Sizi Arayalım

© 2000-2015 Beckman Coulter, Inc. All rights reserved.

Diversffect